Fejlesztési tartalék képzése, felhasználása után több évvel az aktiválás következménye
Kérdés
Fejlesztési tartalékból megvalósított beruházással kapcsolatos kérdésem merült fel. A vállalkozás fejlesztési tartalékot képzett, és a következő években több éven át tartó beruházást tervez megvalósítani (ingatlanépítés). Minden évben feloldaná az adott év beruházásának megfelelő fejlesztési tartalékot, és tételezzük fel, hogy négy év alatt fel is használja azt, viszont felmerülhet, hogy a beruházás kezdetétől számított 5-7 év múlva tudja csak aktiválni az ingatlant. 2025-ben csökkentette az adóalapot, négy év alatt fel is oldotta a fejlesztési tartalékot, de a későbbi üzembe helyezés miatt az adóalap-növelés csak lényegesen később kezdődik el. Milyen szankció merülhet fel ebben az esetben?
Megjelent a Számviteli Levelekben 2026. május 14-én (545. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 10270
[…] értékcsökkenésének, értékcsökkenési leírásának elszámoláshoz egyetlen – az általánostól eltérő – szabályt fogalmaz meg a Tao-tv. az 1. számú melléklet 12. pontjában. E szerint az adózás előtti eredmény csökkentéseként elszámolt értékcsökkenési leírásnak kell tekinteni – többek között – a tárgyi eszköz beszerzése, előállítása alapján a Tao-tv. 7. § (15) bekezdése szerint felhasznált (feloldott) fejlesztési tartalék összegét azzal, hogy az értékcsökkenési leírás az adóév első napjától, illetve a tárgyi eszköz üzembe helyezésének napjától – a bekerülési értékre vetített […]
Jelentkezzen be!
Elküldjük a választ e-mailen*
