Kényszertörlési eljáráshoz kapcsolódó kérdések


Egy kft. kényszertörlési eljárását a cégbíróság 2025. 04. 26-tól elrendelte. A társaság pótolta a 2024. év elejétől be nem nyújtott bevallásait. Kérdéseim a következők:
1. Mivel ilyen esetben az áfabevallás következő időszakra átvihető követelést nem tartalmazhat, hogyan kell szerepeltetni ennek összegét a 2025. 01. 01. – 2025. 04. 25. közötti beszámolóban?
2. A kft.-nek vagyona, követelése nincs, ez esetben a cégbíróság törölni fogja a céget.
3. Ha törli, akkor milyen bevallásokat kell még a kényszertörlési eljárás alatt és végén benyújtani, illetve közzétenni?


Megjelent a Számviteli Levelekben 2025. július 10-én (528. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 9951

[…] harminc napon belül a számviteli törvény 153–154/B. §-a előírásai szerint köteles letétbe helyezni és közzétenni. Az adóhatósággal szembeni áfakövetelést a beszámolóban ki kell mutatni akkor is, ha az áfaszabályok alapján következő időszakra átvihető követelésnek nem minősül. Harminc napon belül az összes bevallást is teljesíteni kell.A számviteli törvény 11. § (11) bekezdésének előírása alapján a kényszertörlési eljárás időszaka egy üzleti évnek minősül, függetlenül annak időtartamától. A kényszertörlési eljárás időszaka alatt a kft. nem társaságiadó-alany, így ha a kft.-t kényszertörlési eljárással megszüntetik, társaságiadó-bevallást a kft. törlésekor nem kell készíteni, csak beszámolót kell készíteni. Ezt a beszámolót a számviteli törvény általános előírásai alapján kell letétbe helyezni és közzétenni.A cég törlése esetén, ha a cég fellelhető vagyontárggyal rendelkezik, a cégbíróság a Ptk. 3:48. § (2) bekezdése alkalmazásával rendelkezik a vagyontárgynak a tagok közötti felosztásáról, és szükség szerint rendelkezik a vagyontárgyra vonatkozóan a közhiteles vagy közérdekvédelmi célból vezetett nyilvántartásban a tagot megillető tulajdonjog bejegyzéséről. A cégbíróság a cég törléséről rendelkező végzésében szükség szerint rendelkezik valamely vagyontárgyra vonatkozóan a közhiteles vagy közérdekvédelmi célból vezetett nyilvántartásban a céget megillető vagyoni értékű jog – ide nem értve a tulajdonjogot –, illetve a cég javára vagy érdekében feljegyzett tény törléséről is. A cégbíróság végzését a vagyontárgy tulajdonosának is megküldi. A cégbíróság az eljárást befejező végzésében feltünteti a cég vagyontárgyait és azok – valószínűsíthető – értékét is.Amennyiben kényszertörléssel szűnik meg a kft., akkor a beszámolóhoz vagyonfelosztási javaslatot nem kell készíteni, mert az előbb ismertetett cégjogi szabályok alapján a vagyonfelosztást a cégbíróság végzi el.Amennyiben a kft.-nek magánszemély tagja van, akkor neki a saját szja-bevallásában kell rendeznie, ha a kft. megszűnésével kapcsolatosan jövedelme keletkezne.Amennyiben cég a kft. tulajdonosa, akkor a kft. törlésével a cégnek a kft.-ben lévő részesedését ki kell vezetni a könyvekből, a vagyonfelosztási javaslat szerint kapott eszközöket pedig – a vagyonfelosztási javaslatban szereplő értékkel – állományba kell vennie.Ha a kényszertörlési eljárás elrendelése nem a kft. jogutód nélküli megszűnését előidéző ok miatt következett be, akkor a kft. a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjától […]
 
Kapcsolódó címke:
 

Elküldjük a választ e-mailen*

*
*ingyenes választ évente csak egyszer küldünk.
A *-gal megjelölt mezőket kötelező kitölteni.