Használati jog megszerzése, értékesítése


Vagyoni értékű jog témakörben kérem szíves állásfoglalásukat. Egy kft. szerződésen alapuló vagyoni értékű jogot kíván értékesíteni, ami nála kötelezettségvállalást, nálunk jogot jelent arra vonatkozóan, hogy a jogot értékesítő cég az általa kiépített csatornahálózaton keresztül fogadja és hasznosítja a jogot vásárló másik féltől érkező vizet 10 éven keresztül.
1. A jogosult cégnél a megvásárolt vízelhelyezési jogot lehet-e vagyonértékű jogként aktiválni?
2. A jogot értékesítő cégnél a vagyoni értékű jog értékesítéséből származó bevételt el lehet-e határolni?
A számviteli törvény 45. § (5) bekezdése kimondja, hogy valamely befektetett eszköze tartós használati jogának átengedéséért kapott bevételt, pl. az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog értékesítéséből származó bevételt, halasztott bevételként kell kimutatni, és az alapul szolgáló szerződésben meghatározott idő alatt lehet megszüntetni. Mivel nem ingatlanhoz kapcsolódó szerződés alapján alapított jog értékesítéséről van szó, a számviteli törvény összemérés elve alapján van-e lehetőség a bevétel passzív időbeli elhatárolására?


Megjelent a Számviteli Levelekben 2025. július 10-én (528. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 9953

[…] hálózaton átfolyó energia, víz, gáz vételezésére, többletvételezésére, ennek érdekében a hálózat bővítésére stb.) vonatkozik, amellyel kapcsolatosan magát a hozzájárulást megfizették. Használati jog megszerzése érdekében fizetett közműfejlesztési hozzájárulások nemcsak az újonnan létrehozott beruházásoknál fizetett hozzájárulások lehetnek, hanem a vállalkozás megnövekedett igényei kielégítése érdekében is már a rendeltetésszerűen használatba vett ingatlanoknál (épületeknél) is.A számviteli törvény 25. §-a (6) bekezdésének előírása szerint az immateriális javak között vagyoni értékű jogként azokat a megszerzett jogokat kell kimutatni, amelyek nem kapcsolódnak ingatlanhoz. Ilyenek különösen: a bérleti jog, a használati jog, a vagyonkezelői jog, a szellemi termékek felhasználási joga, a licencek, továbbá a koncessziós jog, a játékjog, valamint az ingatlanhoz nem kapcsolódó egyéb jogok.A kérdésben leírtak alapján használati jog vétele történik, mely jogot – az előbb leírtak alapján – az immateriális javak között vagyoni értékű jogként aktiválni kell (nem ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog). A vagyoni értékű jogok terv szerinti értékcsökkenését a számviteli törvény 52. §-a (1)–(2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével, az általános előírások alkalmazásával kell meghatározni. Mivel a vagyoni értékű jogot szerződés alapján meghatározott időszakra (10 évre) szerzi meg a kft., akkor a használati idő megállapításánál ezt figyelembe kell venni, azaz a vagyoni értékű […]
 
Kapcsolódó címke:
 

Elküldjük a választ e-mailen*

*
*ingyenes választ évente csak egyszer küldünk.
A *-gal megjelölt mezőket kötelező kitölteni.