1331 cikk rendezése:
1231. cikk / 1331 Közterület-foglalás és zöldkár-helyreállítás
Kérdés: Távvezeték-beruházás miatt az illetékes hatóság közterület-foglalási és zöldkár-helyreállítási költséget számlázott cégünk felé. Beruházási költségként vagy az 5. számlaosztályban illetékként kell-e könyvelni?
1232. cikk / 1331 Adóalap-módosítás vásárolt, kifizetett készlet miatt
Kérdés: Az egyszeres könyvvitelt vezető adózónak a Tao-tv. szerint a 2000. 12. 31-én meglévő készlet értékével 3 év alatt, egyenlő részletekben növelnie kell a társasági adó alapját. A 2001. év végi kifizetett készlet értéke (növekedése, csökkenése) nem befolyásolja a 2001. évi társaságiadó-alapot?
1233. cikk / 1331 Kisvállalkozói adóalap-kedvezmény
Kérdés: Egy bt. tulajdonosai (tagjai) egy magánszemélyekből álló kft. és egy magánszemély. Jogosult-e a bt. a mikro- és kisvállalkozások által igénybe vehető adózás előtti eredmény csökkentésére a beruházásai után?
1234. cikk / 1331 Üzembe helyezés dokumentuma
Kérdés: Milyen nyomtatványon kell üzembe helyezni a nem állami beruházás keretében létrejött vagy vásárolt tárgyi eszközöket? A 3/1984. (XI. 6.) OT-PM együttes rendeletet – amelynek 6. számú melléklete volt az üzembe helyezési okmány – hatályon kívül helyezték.
1235. cikk / 1331 Üzembe helyezett épület felújítása
Kérdés: Társaságunk meghatározó jelentőségű ingatlant helyezett üzembe 2000 decemberében. A bekerülési érték után 2 százalékos leírási kulcsú értékcsökkenést számolt el maradványérték megállapítása nélkül. 2001-ben további felújítások történtek, illetve ráaktiváltuk a kiszabott illetéket is. Társaságunk a felújítás következtében megváltoztatta az értékcsökkenés leírási módját oly módon, hogy az ingatlannak a felújítással növelt eredeti értékére maradványértéket állapított meg. A leírt gyakorlat megfelel-e hatályos Szt.-nek?
1236. cikk / 1331 Mikro- és kisvállalkozások adóalap-kedvezménye: szállás célját szolgáló lakás
Kérdés: Egy vidéki székhelyű társaság 2001-ben Budapesten lakóingatlant vásárolt az építés befejezését követően első vevőként. Az ingatlant a cég budapesti telephelyét és ügyfeleit rendszeresen felkereső munkatársak elszállásolására kívánja felhasználni (hosszabb távon olcsóbb, mint szállodát igénybe venni). Kérdés: munkásszállásnak tekinthető-e az ingatlan az Szja-tv. előírása alapján, amennyiben lakóhelyiségenként rendszeresen egynél több munkavállaló veszi azt igénybe? A tervezett hasznosításra tekintettel az ingatlan vételárában felszámított áfa levonható-e? Igénybe veheti-e a társaság a mikro- és kisvállalkozások adóalap-kedvezményét az ingatlanberuházás után?
1237. cikk / 1331 Feltételekkel kapott támogatás a lekötött tartalékban
Kérdés: Lekötött tartalékba kellett-e helyezni 2001. január 1-jével a korábbi 5 év folyamán támogatással vásárolt és még meglévő erő- és munkagépek miatt igénybe vett támogatásból az 5 évből még hátralévő összeget?
1238. cikk / 1331 Akkumulátorcsere elszámolása
Kérdés: Cégünk 1996. 12. 30-án vásárolt egy használt targoncát, amelynek értéke 307 000 forint volt. Ezen tárgyi eszköz 2000-ben nullára leíródott. Csak akkumulátorral működik. Az akkumulátor tönkrement, javíthatatlanná vált, és 2001. január elején beszereztünk egy új akkumulátort, amelynek értéke 945 000 forint volt. A vásárolt akkumulátort elszámolhatjuk-e karbantartási költségként?
1239. cikk / 1331 Földben lévő tartályok kiemelése költségeinek elszámolása
Kérdés: A társaság 1997-ben telephelyet vásárolt. A számlában külön-külön szerepelt a telek és az épület értéke. A földben 6 db használaton kívüli olajtartály is volt, amelyek piaci értékének megállapítására nem került sor, azokat a cég sohasem használta. Környezetvédelmi és biztonsági okokból intézkedtek a tartályok kiemeléséről és elszállításáról, majd a terület füvesítéséről. A kiemelés és elszállítás költsége elszámolható-e a felmerülés évében költségként?
1240. cikk / 1331 Értékcsökkenés módosítása felújításnál, maradványérték
Kérdés: Az értékcsökkenés módosítása felújításnál, maradványérték témájával a Számviteli Levelek 1. számában a 13. kérdésre adott válasz foglalkozott. A választ azonban nem tudom kristálytisztán értelmezni. Kérdésem: a maradványérték meghatározását és alkalmazását "nem jelentős" esetnél az határozza-e meg, illetve attól függ-e, hogy a várható élettartam és a leírási kulcs megjelölése után, illetve alapján van-e (marad-e) leíratlan összeg? A választ példával kérem bemutatni.