158 cikk rendezése:
141. cikk / 158 Személygépkocsi-bérleti díj áfája és elszámolása
Kérdés: Nemzetközi fuvarozással foglalkozó kft. személygépkocsit bérel. A bérleti díj áfája visszaigényelhető-e? Elszámolható-e a bérleti díj költségként?
142. cikk / 158 Személyi jellegű egyéb kifizetések tartalma
Kérdés: Kérdésünk a Számviteli Levelek 39. számában közzétett 778. válaszhoz kapcsolódik. Ott azt írják, hogy a foglalkozás-egészségügyi ellátást a személyi jellegű egyéb kifizetések között kell elszámolni az szja-val együtt. Egy másik szakkönyvben ezt az igénybe vett szolgáltatások közé sorolják. Melyik a helyes? A könyvvizsgáló cég szerint a természetbeni juttatások szja-ja, fogyasztási adója az egyéb bérjárulékok közé tartozik. A cégautóadót, amit a munkavállalókkal megtéríttettek, az egyéb ráfordításokra, a meg nem fizetett részt pedig az egyéb bérjárulékokra könyveltette át. Összhangban van-e ez az Szt. előírásaival?
143. cikk / 158 Egyéni vállalkozó adózása a belépéskor (eva)
Kérdés: Milyen elszámolásokat von maga után az egyéni vállalkozó "átállása" az evára?
144. cikk / 158 Személygépkocsi bérlése magánszemélytől
Kérdés: 2002-ben alakult bt. helyesen jár-e el, ha az ügyvezető személygépkocsiját veszi bérbe addig, amíg saját cégautót nem szerez be? Melyek a bérlés feltételei, milyen társasági- és személyijövedelemadó-vonzata van? Mi a helyes költségelszámolás?
145. cikk / 158 Üzemanyagköltség bizonylata
Kérdés: Erdészeti tevékenységet, illetve gépjármű-oktatói tevékenységet végző vállalkozónak az üzemanyagköltség elszámolásához rendelkeznie kell-e számlával, ha a 60/1992. (IV. 1.) Kormányrendelet szerint számolja a fogyasztást, és az APEH által közzétett üzemanyagárat alkalmazza?
146. cikk / 158 Ingó vagyontárgy értékesítéséből származó jövedelem
Kérdés: Egyéni vállalkozó cégautóadót fizet 5 évig, s ezen idő alatt nullára amortizálja a tulajdonában lévő személygépkocsit. Az autót a 6. évben értékesíti. Az Szja-tv. 58. §-ának (3) bekezdése szerint az ingó vagyontárgy értékesítéséből származó jövedelem megállapításakor a bevételből le kell vonni a magánszemélyt terhelő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységével kapcsolatban költségként elszámolt. Kérdés, hogy az adott esetben a megszerzésre fordított összeget nullának kell-e tekinteni? Kérdés továbbá, hogyan állapítja meg a magánszemély az ingó értékesítésből származó jövedelmet, ha eseti jelleggel költségtérítést kap a munkáltatótól a személygépkocsi hivatalos használatára tekintettel, amely térítés az értékcsökkenést is tartalmazza?
147. cikk / 158 Útnyilvántartás és cégautóadó összefüggései
Kérdés: A betéti társaság a tulajdonában lévő személygépkocsi üzemanyagköltségét számla alapján számolja el, cégautóadót fizet. Kell-e útnyilvántartást vezetnie, és a cégautóadón kívül van-e más adókötelezettsége?
148. cikk / 158 Költségelszámolás a személygépkocsit üzemben tartónál
Kérdés: Lehetséges-e, hogy egy magánszemély tulajdonában lévő, a cég által használt autónál (eddig útnyilvántartás alapján számolta el a cég a költségeket) a cég üzembentartóként szerepeljen, és ezáltal az autó mindennemű költségét elszámolja (benzin, biztosítás, karbantartás stb.)?
149. cikk / 158 Reprezentáció szabályozása (eva)
Kérdés: Miként kell kezelni az eva ideje alatt a reprezentációt és következésképpen a reprezentációs adót? Követhető-e ez a bevételi nyilvántartás esetében?
150. cikk / 158 Totálkáros személygépkocsi: egyéni vállalkozó
Kérdés: Egyéni vállalkozó (tárgyi adómentes) házigyermekorvos májusban személygépkocsit vásárolt. Cégautóadót fizet. A tárgyévben értékcsökkenést számolt el. A következő év januárjában a személygépkocsi totálkáros lett. A biztosító kártérítést fizetett. A roncsot egy magánszemély vásárolta meg. A roncs bevétele a vállalkozás bevételét képezi-e?