155 cikk rendezése:
121. cikk / 155 Kapcsolt vállalkozás
Kérdés: Sokszor előforduló kérdés, melyik cég kivel áll kapcsolt vállalkozási viszonyban, ha a tulajdonosi szerkezet a következő: Tulajdonos/cég "A" "B" "C" X magánszemély 33% 3,3% 34% Y magánszemély 34% 3,4% 33% "C" cég 33% "A" cég 93,3% Z magánszemély 33% A magánszemélyek nem állnak rokoni kapcsolatban, tehát nem közeli hozzátartozók.
122. cikk / 155 Lakásingatlan szerződéskori értéke
Kérdés: 1986-ban munkaadómtól bérlakást kaptam, melyet 1999-ben részemre eladott. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan forgalmi értéke 1414 E forint, a vételár 424 E forint, tekintettel arra, hogy lakott állapotban került sor az ingatlan eladására. Az eladás után az illetékhivatal 30 280 forint illetéket állapított meg, melyet befizettem. 2002-ben a lakást értékesítettem, vidékre költöztem. A lakás szerződés szerinti eladási ára 6500 E forint volt, a csereként vett ingatlan ugyancsak 6500 E forintba került, azonban az csak felerészben tulajdonom, társtulajdonos a fiam. Mi tekinthető szerzéskori értéknek? A forgalmi érték, mely nem a piaci árat takarja, esetleg a ténylegesen megfizetett vételár? Milyen lakásszerzési kedvezmény érvényesíthető? Bentlakásom alatt számos értéknövelő beruházást végeztem, a számlákat nem őriztem meg, csupán az eladással kapcsolatos hirdetések számlái és a befizetett illeték igazolása áll rendelkezésemre.
123. cikk / 155 Védőszemüveg elszámolása
Kérdés: Sok ügyfélnél jelenik meg szemüvegkészítésről számla a következő megjelölésekkel: "védőszemüveg, autóvezetéshez szükséges szemüveg stb." Milyen feltételekkel számolható el költségként a számla összege? Hogyan érinti ez a társaságiadó-elszámolást?
124. cikk / 155 Lakáson lévő számítógép költségelszámolása
Kérdés: Orvosi tevékenységet végző bt. számítógépet vásárolt. A társaság székhelye a beltag lakása, külön telephellyel nem rendelkezik. Orvosi tevékenységét – szerződés alapján – szakorvosi intézményekben végzi. Elszámolható-e a számítógép értéke 100 százalékban költségként, tekintettel arra, hogy nem zárható ki a magáncélú használat? Megtalálható-e valamely törvényben, hogy ilyen esetben a bekerülési költség milyen aránya érvényesíthető értékcsökkenésként a bt.-nél?
125. cikk / 155 Kapcsolt vállalkozás
Kérdés: Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a Tao tv. szempontjából "A" és "B" társaság, ha a tulajdonosi szerkezet a következő: X. Y. magánszemély – "A" társaságnak 100%-os tulajdonosa, – "B" társaságban 25%-os tulajdonos, "A" társaság – "B" társaság 50%-os tulajdonosa, Z. W. magánszemély – "B" társaságban 25%-os tulajdonos.
126. cikk / 155 Személygépkocsi költségének elszámolása
Kérdés: A társaság személygépkocsit vásárolt hitelre 2002 májusában. Az értékcsökkenési leírás (10 százalék éves szinten) arányos része elszámolható-e? A társaság fizeti a cégautóadót és az eho-t. Igaz-e, hogy 2003-ban a szerviz-, illetve a javítási költségek nem számolhatók el költségként?
127. cikk / 155 Kapcsolt vállalkozási viszony
Kérdés: Hol áll fenn a kapcsolt vállalkozási viszony a következő tulajdonosi szerkezetben? "A" magánszemély – X kft.-ben 51%-ban tag, – Y rt.-ben vezérigazgató – Z kft.-ben 33%-ban tag. "B" magánszemély – X kft.-ben 16%-ban tag, – Y rt.-ben vezető, – Z kft.-ben 33%-ban tag. X kft. – Y rt. 100%-os tulajdonosa.
128. cikk / 155 Külföldi szakmai utazás költségei
Kérdés: A piacszerzésben közreműködő magánszemély külföldi szakmai utazásával (utazás, szállás, étkezés, napidíj) kapcsolatos költség természetbeni juttatásnak, illetve a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek minősül-e vagy nem?
129. cikk / 155 Kapcsolt vállalkozás mértéke (eva)
Kérdés: Mennyi a kapcsolt vállalkozásnál a meghatározó tulajdonosi hányad mértéke? (Amikor már duplán számít a bevétel!)
130. cikk / 155 Alapítványi támogatások adózása
Kérdés: Milyen kedvezmények illetik meg az alapítványok támogatóit? Meddig, milyen feltételek mellett adómentesek az alapítványok által adott támogatások?