47 cikk rendezése:
31. cikk / 47 Családi gazdálkodás, közös őstermelés
Kérdés: Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó (állattenyésztés) bejelentkezett, hogy tevékenységét családi vállalkozás keretében végzi. Oka, hogy így a beruházási támogatás mértéke 2002-2003. évben 10 százalékkal több. A férj, aki a családi gazdaság tagja, munkaviszonyban dolgozik a gazdaságban. A vállalkozás adójogi szempontból vállalkozói adózás alapján adózik. Értékesítés csak és kizárólag a családi gazdálkodó nevében történik, egyéni vállalkozói adószám feltüntetésével. Jól járunk-e el, mert alaphelyzetben a családi gazdaságot a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint kell adójogi szempontból elszámolni, a jövedelmeket a tagok által eltöltött idő arányában kell felosztani, és külön-külön bevallani?
32. cikk / 47 Csekély összegű támogatás – mezőgazdaság
Kérdés: Abban az esetben, ha egy betéti társaság nem mezőgazdasági ágazatba sorolt 2006-ban, de folytat mezőgazdasági tevékenységet is, és a beruházás nem kapcsolódik a mezőgazdasági tevékenységhez, akkor a Tao-tv. 7. §-a (1) bekezdésének zs) pontja alapján igénybe veheti a beruházási kedvezményt?
33. cikk / 47 Iparűzési adó címen adóalap-kedvezmény
Kérdés: Élhetünk-e mezőgazdasági középvállalkozásként a Tao-tv. 7. §-a (1) bekezdésének x) pontjában foglalt adóalap-csökkentő tételével, a helyi iparűzési adó 50%-os mértékének figyelembevételével?
34. cikk / 47 Társaságiadóalap-módosítás
Kérdés: 2003-ban raktárépület és a hozzá tartozó telek megvásárlására előszerződést kötöttünk, melynek alapján előlegeket fizettünk. A végleges adásvételi szerződés várhatóan 2006-ban jön létre. A teljes vételár nettó 100 millió Ft, melynek 30%-a a földterület. A beruházás megvalósításához egy cégtől visszafizetési kötelezettség nélkül 7 millió Ft-ot kaptunk. (Egyelőre elhatárolva) 2005-ben az épületen belül saját pénzeszközből átalakítást hajtottunk végre 10 millió Ft értékben (irodák, szociális helyiségek lettek kialakítva). Aktiválás még nem történt. Kérdés az, hogy a lekötött tartalék felszabadítható-e a 2005. évben megvalósított átalakítás miatt? A társaságiadó-tv. 7. § (1) bekezdésének zs) pontja alapján elszámolhatjuk-e az adóévi felújítás értékét csökkentő tételként? Aktiválás után hogyan kell elszámolni a társaságiadó-törvény szerinti értékcsökkenést, befolyásolja-e az elszámolást a visszafizetési kötelezettség nélkül kapott összeg?
35. cikk / 47 Mezőgazdasági támogatások elszámolása
Kérdés: Mezőgazdasági tevékenységet folytató betéti társaság terület alapú támogatásban [18/2005. (III. 18.) FVM rendelet], anyatehéntartás, extenzifikációs támogatásban [28/2005. (IV. 1.) FVM rendelet], kamattámogatásban [6/2004. (I. 22.) FVM rendelet] részesül. A támogatások pénzügyi rendezése (a kamattámogatás kivételével) általában a tárgyévet követően történik. Hogyan kell ezeket helyesen elszámolni? Hogyan kapcsolódik az elszámoláshoz a társasági adó?
36. cikk / 47 Vadásztársaság áfaelszámolása
Kérdés: A vadásztársaság alapszabálya szerint a társaság feladata és tevékenységi köre a következő: biztosítja a vadászterületen élő vadállomány védelmét, óvja és védi a természetvédelmi értékeket és berendezéseket, mezőgazdasági termelőtevékenységet végez a vad téli takarmányozásához szükséges mértékben, gondoskodik a vad szükségszerű takarmányozásáról, a természetes szaporulat figyelembevételével mesterséges vadnevelést végez, a vadásztársaság tevékenységéhez szükséges kiadások részbeni fedezéséhez – bérvadászok részére – vadászatot szervez. Bevételei: őzbaktrófea-, őzbakagancs-, élőnyúl-értékesítés, bérkilövési díj, lőtt mezei nyúl értékesítése. Az áfaelszámolás során kell-e arányosítást alkalmazni, mivel van 25 százalékos árbevétel, exportárbevétel, tagdíj, ami tárgyi adómentes?
37. cikk / 47 Kompenzációs felár arányosítása
Kérdés: Áfaköteles tevékenységet folytató társaságunk közvetlenül egyes termelőktől mezőgazdasági termékeket vásárol fel, melyek után kompenzációs felárat fizet. Feladataink ellátására 2004-ben államháztartási támogatásban részesültünk. Kérdésünk, hogy a kompenzációs felár tekintetében, amely nálunk előzetesen felszámított adóként elvileg levonásba helyezhető, kellett volna-e arányosítanunk?
38. cikk / 47 Kamattámogatás igénybevételének lehetősége
Kérdés: A vállalkozás a 3/2003. (I. 24.) FVM rendelet 260. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontjaiban meghatározott célokra és az ugyanitt szabályozott hitelszerződés szerinti hitelfutamidőre kamattámogatás igénybevételére jogosító hitelszerződést kötött. Hogyan kell értelmezni a 262. § (3)–(4) bekezdése szerinti előírást, mely szerint a felvett hitel a futamidő lejárta előtt egy összegben is visszafizethető, rövidebb határidő előtt történő visszafizetés esetén a támogatás nem minősül jogtalannak? Avállalkozás az FVM rendelet alapján 2003. 04. 09-én felvett hitelt 2004. 04. 19-én, a 2003. 07. 09-én felvett hitelt 2004 májusában visszafizette. Ezekre a hitelekre a visszafizetés napjáig igényelt kamattámogatásra jogosult-e a vállalkozás?
39. cikk / 47 Kompenzációs felár (áfa)
Kérdés: Kompenzációs felárral történő felvásárlás számláját ügyfelünk átutalással egyenlíti ki. A kompenzációs felár áfaösszegét mikor lehet levonásba helyezni?
40. cikk / 47 Mezőgazdasági szaktanácsadás a Közösségben
Kérdés: Közösségi adószámmal rendelkező, más tagállamban nyilvántartásba vett adóalany Magyarországon mezőgazdasági szaktanácsadást folytat. Hol van adófizetési kötelezettsége? És mi a helyzet akkor, ha magyar vállalkozás ad mezőgazdasági szaktanácsot más tagállamban közösségi adószámmal rendelkező társaságoknak?