645 cikk rendezése:
521. cikk / 645 Munkáltatói kölcsön
Kérdés: Cégünknél felmerült, hogy a dolgozóknak szeretnénk segíteni lakás célú vagy egyéb gondjaik megoldásában úgy, hogy a vállalat hitelt, kölcsönt nyújt részükre. A problémánk a következő: hogyan lehet úgy kölcsönt adni, hogy a dolgozónak ne keletkezzen jövedelme, valamint a cég is "jól" járjon?
522. cikk / 645 Visszatérés az Szt. hatálya alá (eva)
Kérdés: Bevételi nyilvántartást vezető bt. evaalanyisága megszűnésekor visszatér az Szt. hatálya alá. Nyitómérlegébe milyen kötelezettségeket vehet fel? Felveheti-e kötelezettségei közé az evás időszak alatt megtermelt jövedelem osztalékkifizetési kötelezettségét? Felvehet-e a taggal szembeni kötelezettséget tagi kölcsönből?
523. cikk / 645 Osztalékkifizetés adótartozás mellett
Kérdés: Ha egy társaságnak adótartozása van, tiltja-e bármilyen jogszabály osztalék kifizetését a tulajdonosoknak? Vagy előbb az adótartozást kell rendezni, és csak utána lehet osztalékot kifizetni?
524. cikk / 645 Fel nem vett jóváhagyott osztalék
Kérdés: Társaságunk taggyűlése 2002-ben elhatározta, hogy a 2001. évi adózott eredményt osztalékként kifizeti tagjai részére. A kft. azonban ezt nem tudta és nem tudja teljesíteni. A jóváhagyott osztalékként kimutatott, alapítókkal szembeni kötelezettséget taggyűlési határozattal vissza lehet-e könyvelni az eredménytartalékba vagy a tőketartalékba?
525. cikk / 645 Gazdasági társaság tagjának szja-kötelezettsége (eva)
Kérdés: Az eva hatálya alá tartozó, bevételi nyilvántartást vezető bt. helyesen jár-e el, ha a nem kiegészítő tevékenységet végző beltag részére nem számol el személyes közreműködésért díjat? A tb-járulékot a minimálbér alapján fizeti. A tag jövedelmet csak a 15 százalékkal adózó jövedelemből vesz fel. Hasonlóan lehet-e eljárni a kft.-tag esetében?
526. cikk / 645 Osztalékról való lemondás (eva)
Kérdés: Kft.-nk az eva hatálya alá tartozik. Az előírt osztalékunkat éveken keresztül nem tudtuk kifizetni. Megtehetjük-e, most az evás korszakunkban, hogy lemondunk arról cégünk javára? Milyen adóvonzatról beszélhetünk ekkor? Bevételként kell-e kezelni ezeket az összegeket?
527. cikk / 645 Osztalékelőleg 2003-ban, 2004-ben
Kérdés: A kft. magánszemély tagjai részére osztalékelőleget kívánunk fizetni. A közbenső mérlegben, illetve az eredménykimutatásban szereplő társasági adót be kell-e vallani, illetve be kell-e fizetni? A közbenső mérleg készítésének időpontjáig felhalmozott eredménytartalék terhére is megállapítható és fizethető osztalékelőleg? Az osztalékelőleg után kell-e 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetni? Van-e eltérés a 2003. és a 2004. évi elszámolás között?
528. cikk / 645 Elszámolás kilépő taggal
Kérdés: A kft. tagjai egyben alkalmazottak is. Az egyik tag ki akar lépni a kft.-ből. A kilépő tag 970 ezer forintos névértékű üzletrészét 6 millió forintért kívánja a kft.-nek visszaadni. A saját tőke rá jutó része kb. 3 millió forint. Hogyan kell ezt a kft.-nél könyvelni, milyen adófizetési kötelezettséggel jár? Mi a helyzet akkor, ha a társaság tagjai veszik meg ugyanilyen összegben?
529. cikk / 645 Visszavásárolt üzletrész térítés nélküli átadása
Kérdés: A Gt. megengedi, hogy ha a társaság nem él a tőkeleszállítás (bevonás) lehetőségével, a "saját üzletrész"-t tagjai között szétoszthatja vagyonarányosan, és így a jegyzett tőke nem változik. Társaságunk a visszavásárolt üzletrészt 1999-ben tagjai között szétosztotta, utána 20 százalék forrásadót fizetett, megnövelte a társaságiadó-alapját. Miért kell még szja-val is terhelni? Mennyiben más tőkeemelés ez, mint a bevonás utáni osztalék visszaforgatása? Szerintünk az szja-fizetési kötelezettség sérti a társasági jog előírásait.
530. cikk / 645 Egyéni vállalkozó költségnyilvántartása
Kérdés: Egyéni vállalkozónak a költségeit tevékenységenként külön-külön kell nyilvántartania?