Euróért vásárolt belföldi üzletrész

Kérdés: Egy belföldi kft. 2008-ban megvásárolta egy másik belföldi kft. 100%-os üzletrészét X euró összegben egy olasz társaságtól. Az üzletrész adásvételét a cégbíróság bejegyezte. Az olasz félnek az üzletrész ellenértékét még nem fizette ki. Az üzletrész euróban meghatározott értékét milyen árfolyamon kell kimutatni? Év végén a még ki nem fizetett összegre kell-e elszámolni árfolyam-különbözetet?
Részlet a válaszából: […] ...meghatározott érték (a könyv szerinti érték), akülönbözet összegét árfolyam-különbözetként kell elszámolni. Amennyiben az üzletrészvásárlás cégbírósági bejegyzése nem2011-ben volt, hanem azt megelőzően, akkor a könyvelést önellenőrzés...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. június 14.

Tagi kölcsönnel rendelkező bt. megvásárlása

Kérdés: Jelentős összegű tagi kölcsönnel rendelkező bt.-t megvásárolhatja-e a kft.? Mindkét cég tevékenysége kereskedelem. Milyen adóvonzata van a bt.-ben, a kft.-ben, a magánszemélynél, ha a kft. csak a működése során szerzett bevételekből részletekben tudja visszafizetni a tagi kölcsönt a bt. tulajdonosának?
Részlet a válaszából: […]  A választ azzal kell kezdeni, hogy a kérdésben foglaltak nemlehetségesek, ugyanis a bt.-nél kimutatott tagi kölcsönt nem a kft.-nek, hanema bt.-nek kell a bt. tulajdonosa részére visszafizetni. Az ettől való eltérésnyilvánvalóan adófizetési kötelezettséggel jár. Menjünk a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. május 24.

Visszavásárolt üzletrész alapján költségelszámolás

Kérdés: A társaság visszavásárolta az egyik tag üzletrészét, így a társaság a társasági szerződés szerint is X százalékban tulajdonos. Szolgáltatási szerződést magával nem köthet, de üzletrésze után teljesíthet-e működésiköltség-hozzájárulást? Ha igen, akkor milyen formában?
Részlet a válaszából: […]  A kérdés nem értelmezhető! Az üzletrész tulajdonosamellékszolgáltatás teljesítésére kötelezettséget vállalhat, de ez – véleményünkszerint – nem lehet működésiköltség-hozzájárulás (amelyet a társaságnálbevételként, az eredmény javára kell elszámolni). Ha...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. május 24.

Kanadai állampolgár üzletrészvásárlása

Kérdés: Magyarországon bejegyzett kft. egyszemélyi tulajdonosa egy magyar-kanadai állampolgár. A magánszemélynek Magyarországon nincs bejelentett lakóhelye. A tulajdonos szeretné értékesíteni egy magyar állampolgárságú magánszemélynek az üzletrészét. Az üzletrész piaci értéke és az alapításkor rendelkezésre bocsátott jegyzett tőke között jelentős árfolyamnyereség jelentkezik. A magyar-kanadai állampolgárnak hol és mennyi adókötelezettsége keletkezik az üzletrész-értékesítésből származó árfolyamnyeresége után?
Részlet a válaszából: […]  A kettős adóztatás elkerüléséről szóló magyar-kanadaiegyezmény alapján az árfolyamnyereség ott adóztatható, ahol az üzletrésztulajdonosa, azaz a magyar-kanadai állampolgár belföldi illetőséggel bír. Aleírtak alapján az üzletrész értékesítéséből származó...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. február 23.

Üzletrészvétel tartozásátvállalással, ellenérték nélkül

Kérdés: Egy magánszemély megvásárolta a belföldi gazdasági társaság 100%-os tulajdoni részesedését. Az üzletrész megvásárlásával a cég többségi tulajdonosává vált ("A" anyacég). Az "A" anyacég többségi tulajdonosa több kft.-nek, betéti társaságnak. Kérdésünk, hogy a következőkben leírt könyvelési tételek helyesek-e az anyacégnél?
A régi tulajdonos "B" cég úgy adta el a leányvállalatai üzletrészeit az "A" anyacégnek, hogy az eladó és leányvállalatai jelentős szállítói tartozást halmoztak fel. A három jelentős szállító ("C", "D", "E" társaság) közül "C" társaság az eladó "B" társaság üzletrészére már korábban jelzálog-kötelezettséget is bejegyzett.
a) -Az "A" és "B" társaság a leányvállalatok üzletrészeinek adásvételi szerződésében a vételár meghatározásakor a "C" társaságtól átvállalt tartozás összegéből indultak ki, és így magas üzletrészértéket állapítottak meg, amelynek a kifizetése a tárgyévben nem történt meg. Könyvelési tétel az anyacégnél: T 17 – K 45 "C" jelentős szállítói kötelezettség.
b) -Az "A" anyacég másik két szállítóval szembeni kötelezettséget is átvállalja. Az ezen cégekkel szembeni tartozásátvállalás azonban nem képezi a vételár részét, így az ellenérték nélküli tartozásátvállalás könyvelése: T 17 – K 45 "D" és "F" szállítók.
c) -A "C" szállító az "A" anyacég kötelezettségének jelentős részét a tárgyévet követően elengedi: T 45 "C" – K 98.
d) -A "C" szállító átvállalja az "A" anyacég "D" és "E" szállítóinak tartozását, és a tartozás összegében árut ad át térítés nélkül. Könyvelés a tartozást átvevőnél: T 454 "C" szállító – K 98, T 815 – K 454 (árubeszerzés), T 45 "D" és "E" – K 384 (kiegyenlítés).
Kérdés még az is, hogy a tartozásátvállalásoknál már 2010-ben alkalmazni kell a Tao-tv. 3. számú mellékletének A/13. pontját?
Részlet a válaszából: […] ...az, hogy ha a magánszemély mármegvásárolta az "A" anyacég 100%-os tulajdoni részesedését, akkor miértfogalmazódtak meg az "A" anyacég üzletrészvásárlásaival kapcsolatos kérdések,illetve miért nem kérdés, hogy helyes értéken szerepelnek-e az anyacégkönyveiben...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. október 6.

Üzletrészvásárlás (eva)

Kérdés: A számviteli törvény hatálya alá tartozó evás cég üzletrészt vásárolt egy kft.-ben. A vételár és az üzletrész értéke közötti különbözet evaalapot képez? A különbözet árfolyamnyereségként került a könyvekbe cégünknél.
Részlet a válaszából: […] ...222. számában a 4616. kérdésre adott válasz szakmailag (számviteli szempontból) nem hibás, a kettős könyvvitelt vezető társaságnál az üzletrészvásárlást a válaszban leírtak szerint kell kimutatni és elszámolni.A válaszadó figyelmét azonban elkerülte az Eva-tv....[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. június 3.

Üzletrészvásárlás eltérő időpontokban

Kérdés: "A" társaság eltérő időpontokban és eltérő beszerzési árakon vásárol üzletrészeket "B" társaságban. Első alkalommal 10 százalékot 1000 egységért, majd (két év múlva) további 15 százalékot 900 egységért. A második vásárlást követően "A" társaság a 25% üzletrészből elad 12%-nyi részt. Mekkora összeget kell "A" társaságnak elszámolnia a befektetett pénzügyi eszközök bekerülési értéke csökkenéseként?
Részlet a válaszából: […] A választ a Gt. 121. §-ának (2) bekezdésére hivatkozássalkezdjük. Ezen előírás szerint: minden tagnak csak egy üzletrésze lehet. Ha atag másik önálló üzletrészt szerez meg, eredeti üzletrésze az átvettüzletrésszel megnövekszik.A hivatkozott előírásból az következik,...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. január 21.

Társaságok egymásban való tulajdonszerzése

Kérdés: Az adott társaság "A" kft., amelynek a tulajdonosa "B" kft. A "B" kft. tulajdonosa "C" természetes személy. Üzletrész átruházása címén az "A" kft. megvásárolja "C"-től a "B" kft. üzletrészét. A tranzakció eredménye: "A" kft. tulajdonosa "B" kft.-nek, a "B" kft. pedig tulajdonosa az "A" kft.-nek. Lehetséges ez a felállás?
Részlet a válaszából: […] ...átalakulására vonatkozószabályok alkalmazásával kell megszüntetni. (Az átalakuláskor kiderülhet az is,hogy a "C" magánszemélytől az üzletrészvásárlás piaci értéken vagy attól eltérőértéken...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2009. január 22.

Vásárolt üzletrész bekerülési értéke

Kérdés: Cégünk kft.-üzletrészt vásárolt magánszemélytől. Az üzletrész névértéke 1 millió Ft, de mi ezt 3 millió Ft-ért vettük. Ezt az üzletrészt milyen értéken kell a könyvekben nyilvántartani?
Részlet a válaszából: […] ...vásárlása cégvásárlásnakminősül, mert a kérdező cég az Szt. 3. §-a (5) bekezdésének 1/c., illetve 2/c.pontja szerint az üzletrészvásárlással az adott társaságban minősítetttöbbséget biztosító befolyást szerez, akkor az üzleti...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. szeptember 25.

Üzletrészek vásárlása és értékesítése

Kérdés: Ügyfelem 2006-ban 29,34%-os üzletrészt vásárolt egy kft-ben 60 M Ft-ért. 2007. 02. 17-én újabb 29,47%-ot vásárolt 4 M Ft-ért. 2007. 02. 18-án 29,34%-ot adott el 4 M Ft-ért. Így az üzletrésze 29,47%-ra nőtt. Mit kell könyvelnem a 2007. év során?
Részlet a válaszából: […] ...könyvszerinti értékét kell kivezetni, azaz 60 M Ft-ot, a 4 M Ft-os bevétellelszemben. Itt jegyezzük meg, felmerül a kérdés: a 2006. éviüzletrészvásárlás értéke mennyiben volt összhangban az üzletrész piaciértékével, ha azt egy évvel később a bekerülési...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. június 12.