Számviteli Levelek      
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!

Telephely járművek tárolásánál

Szöveg nagyítása Szöveg kicsinyítése Nyomtatás
A válaszadás időpontja: 2021. október 14. (Számviteli Levelek 453. szám, 8673. kérdés)

Olvasói kérdés Adott egy fuvarozó, aki a járművek tárolására bérel egy épülettel rendelkező 7000 m2-es területet. Telephelynek kell minősíteni a bérelt ingatlant, ha itt csak tárolja a járműveket és a fuvarozott anyagokat? Ha igen, akkor elég, ha a NAV felé bejelentjük a telephelyet, vagy az iparűzési adóba is be kell jelentkezni?

ÍGY OLVASHATJA A TELJES VÁLASZT...
ha nem előfizetőnk a teljes választ elküldjük e-mailen évente egyszeri alkalommal
...ha látogató: elküldjük e-mailen*
*ingyenes választ
évente csak egyszer küldünk.
Válasz (részlet): […](telep). Ettől függetlenül is telephelynek számít a Htv. alkalmazásában a szóban forgó ingatlan, hiszen azt a vállalkozó a vállalkozási tevékenységéhez használja, az ingatlannak számít, van jogcíme a használatnak (bérlet), továbbá a vállalkozó és/vagy munkavállalói innen indulnak tevékenységet (a tehergépkocsikkal fuvarozást) végezni.A Htv. szerinti telephely bejelenthető az állami adóhatóságnál az Art. 1. számú melléklete 29.1 pontja alapján (megjegyzem, a fenti létesítmény nemcsak az iparűzési adóban számít telephelynek, hanem az Art. 7. § 47. pontja szerint is, azaz az állami adóhatósághoz mindenképp be kell jelenteni ezt az adatot). Ha a telephely Htv. szerinti telephelyként való bejelentése (is) megtörténik, akkor - a Htv. 42/E. §-a (2) bekezdése a) alpontja értelmében - nem szükséges külön bejelentkezni a telephely helye szerinti önkormányzat adóhatóságánál. Ez esetben más, az állami adóhatósághoz az Art. alapján közvetve vagy közvetlenül már bejelentett adat (adatváltozás) önkormányzati adóhatósághoz való külön bejelentése sem szükséges, tehát mindenképp javasolt egy, a Htv.[…]

Figyelmébe ajánljuk

Az Art. 44. §-ának (3) bekezdése alapján a külföldi vállalkozó magyarországi telephelye - bár közvetlenül nem tartozik az Szt. hatálya alá - a könyveit, nyilvántartásait a számviteli törvény elő­írásai szerint, a kettős könyvvitelt vezető vállalkozóra vonatkozó...

Tovább a teljes cikkhez

A Tao-tv. 4. §-a 23. pontjának d) alpontja a külföldi vállalkozó telephelyével kapcsolt vállalkozási viszonyban lévőket definiálja. Ez a rendelkezés azonban nem értelmezhető, mivel a Tao-tv. 2. §-a (3) bekezdésének a) pontja a külföldi vállalkozót a telephellyel határozza...

Tovább a teljes cikkhez

Fuvarozással foglalkozó kft. esetében telephelynek számít-e az iparűzési adónál a termék le- és felrakodásának helye, ha az rendszeresen történik, illetve az a bérelt ingatlan, ahol a tehergépjárműveket tárolják, őrzik? Fuvarozás esetében lehet-e szó ideiglenes jellegű...

Tovább a teljes cikkhez

A magyar kft.-nek Csehországban van egy raktára, ami telephelyként működik, cseh adószámmal. A telephely egyrészt Csehországban értékesít, másrészt a kft. felé is, mert a magyar hipermarket csak a kft.-től hajlandó a számlát befogadni. Hogyan kell könyvelnie a magyar kft.-nek...

Tovább a teljes cikkhez

Ha nem találta meg amit keresett indítson új keresést

Kérdésfeltevés Kérdésfeltevés Nyomtatás Főoldalra Nyomtatás Nyomtatás A lap tetejére A lap tetejére