185 cikk rendezése:
121. cikk / 185 Pénznyerő automaták leírása
Kérdés: A 2006-ban megjelent jogszabály szerint a pénznyerő automatákat 5 év után nem lehet tovább üzemeltetni, és mint veszélyes hulladékot át kell adni egy arra hivatott szervezetnek. A jelenlegi leírási kulcs – összhangban a Tao-tv.-ben foglaltakkal – 14,5%-ban került meghatározásra. Amennyiben ezt megemeljük, minimum évi 20%-ra vagy többre (az Szt. erre lehetőséget ad, ezen változást rögzítve a számviteli politikában, pontosabban az értékelési szabályzatban), új gép esetén ez pont öt adóév, viszont a különbözettel meg kell emelni az adóalapot. Helyesek ezen ismereteim?
122. cikk / 185 Ültetvény amortizációja
Kérdés: Bérelt földterületen a kft. a Tao-tv. 2. számú mellékletének III. Ültetvények 2. csoportjába tartozó őszibarack, ... komló, ... fűztelep növénykultúrát kíván telepíteni a talajtani szakvélemény függvényében. A Tao-tv. szerint milyen értékcsökkenési leírási kulcs alkalmazható?
123. cikk / 185 Elhatárolt veszteség
Kérdés: A beszerzett új gépekre a Tao-tv. 1. sz. mell. 9. pontja szerinti 50 százalékos amortizációt számol el a szövetkezet. Emiatt negatív adóalap képződik, melyet a társaságiadó-bevallásban kimutat. Kérdés: A következő évi pozitív adóalap csökkenthető-e az előző évi negatív adóalappal?
124. cikk / 185 Vagyonkezelésben lévő ingatlanon végzett beruházás
Kérdés: A társadalmi szervezet ingyenes használatában lévő, kincstári vagyon részét képező ingatlanra épületet épített, melyet idegen ingatlanon végzett beruházásként vett nyilvántartásba, amelyről a vagyonkezelőt tájékoztatta. Később a társadalmi szervezet lett a vagyonkezelő úgy, hogy a vagyonkezelési szerződésbe piaci értéken bekerült az általa épített és a könyveiben szereplő épület is, amely nem egyezik meg a könyveiben kimutatott, amortizációval csökkentett bekerülési értékkel. Helyesen jártak-e el a felek, amikor a vagyonkezelési szerződésbe belevették a társadalmi szervezet által épített épületet is? Az épület kétszeres, kettős nyilvántartását hogyan lehet megszüntetni?
125. cikk / 185 Munkahelyi étkeztetés saját konyhán
Kérdés: Konyhát is üzemeltető vendéglátó-ipari kft. alkalmazottai számára természetbeni juttatásként biztosítja a munkahelyi étkezést. Az egy dolgozó által elfogyasztott étel értékét úgy határozzák meg, hogy kiszámítják az egy adag elkészítéséhez felhasznált különböző nyersanyagok értékét, és ezt számolják el személyi jellegű egyéb kifizetésként. Helyes az így kiszámított önköltségi ár? Mi lesz az áfafizetés alapja, ha a kiszámított önköltségi ár a külsősök által fizetendő menüár 40-50%-a vagy 60-70%-a?
126. cikk / 185 Áfa elszámolása személygépkocsi értékesítésekor
Kérdés: A kft. 2004 decemberében vásárolt személygépkocsit (6 millió forint + áfa), amelyet elad 2005 októberében (5 millió forint + áfa). Mivel 60 hónapon belül adja el, az áfa-visszaigénylés arányosításában kérünk segítséget, a megadott összegekkel levezetve.
127. cikk / 185 Beruházás később levonható áfája
Kérdés: A kft. 2004-ben támogatást kapott a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását elősegítő munkahelyteremtő beruházáshoz. A társaság bérelt ingatlanon egy üzemcsarnokot alakított ki. Az aktivált értéket növelte a le nem vonható áfa összegével. A kapott támogatást halasztott bevételként tartja nyilván, amelyet az elszámolt értékcsökkenés alapján a beruházás értékének és a támogatás összegének arányában vezet vissza a rendkívüli bevételek közé. A 2005. évi XXVI. törvény alapján a korábban le nem vonható áfát a 2005. évi bevallásban rendezte. Hogyan kell könyvelni a levonásba helyezett áfaösszeget?
128. cikk / 185 50 százalékos értékcsökkenési leírás
Kérdés: A Tao-tv. 1. sz. mellékletének 9. pontja szerint a 2003-ban vagy azt követően beszerzett, korábban még használatba nem vett, 33, illetve 14,5%-os kulcs alá tartozó eszközök esetében 50%-os értékcsökkenés érvényesíthető. Ez azt jelenti, hogy 2005-ben a 2003-ban beszerzett eszközök adótörvény szerinti értékcsökkenése megváltoztatható?
129. cikk / 185 Saját vállalkozásban végzett beruházás elszámolása
Kérdés: Társaságunk év közben elsődlegesen a költségszámlákra könyvel, készletszámlákat nem vezet. A saját vállalkozásban végzett beruházásoknál is így járhatunk el? A beszerzések 582. számlán történő gyűjtése megfelelő? A saját vállalkozásban végzett beruházások könyvelésére vonatkozóan kérünk tájékoztatást?
130. cikk / 185 Épületek aktiválásának időpontja
Kérdés: A kft. tevékenysége az általa építtetett irodaház üzemeltetése, az irodaházban található helyiségek bérbeadása, amihez a kft. nagy összegű hitelt vett fel. A hitel után jelentős összegű kamatot fizet. Az irodaházba 2004. január 1-jétől a bérlők folyamatosan beköltöznek, fizetik a bérleti díjat. Az irodaház műszaki átadása során néhány szakhatóság kifogással élt, így az épület használatbavételi engedélyét nem adták ki, ezért az épület nem került aktiválásra. Helyes ez így? A bérlők beköltöztek, fizetik a bérleti díjat, aktiválás nélkül az összemérés elve miként érvényesül? Nem lenne helyesebb, ha a tényleges használatbavétel alapján történne az aktiválás?