Fejlesztési tartalék lekötött tartalék nélkül

Kérdés: A kft. 2010-ben csökkentette a társasági­adó-alapot a Tao-tv. 7. §-a (1) bekezdésének f) pontja alapján, fejlesztési tartalék címén. A mérlegben az adóév utolsó napján lekötött tartalékot nem mutatott ki. Van-e arra lehetőség, hogy a hibát 2011. évben önellenőrzés keretében helyesbítse?
Részlet a válaszából: […]  A választ azzal kezdjük, hogy az Szt.-nek az ellenőrzésmegállapítására vonatkozó értelmezése szerint a hiba a beszámolóval lezártüzleti év(ek)hez kapcsolódik, a hatályos jogszabályi előírások nem vagy nemmegfelelő alkalmazásából, helytelen értelmezéséből, vagy...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. június 14.

Fejlesztési tartalékból használt tárgyi eszköz

Kérdés: Fejlesztési tartalékból használt tárgyi eszközt vásároltunk. A vásárolt tárgyi eszközt még abban az évben értékesítettük. Felhasználhatjuk-e ilyen esetben a fejlesztési tartalékot?
Részlet a válaszából: […]  A Tao-tv. 7. §-ának (15) bekezdése azt határozza meg, hogymire nem használható fel a fejlesztési tartalék. Ezek között a vásárolthasznált tárgyi eszköz nem szerepel. Feltételezzük, hogy a vásárolt használttárgyi eszközt ténylegesen is tárgyi eszközként...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. március 22.

Beruházás, felújítás a fejlesztési tartalék feloldásánál

Kérdés: A fejlesztési tartalék felhasználása szempontjából mi alapján lehet eldönteni, hogy beruházásról vagy felújításról van-e szó? Ha jól értelmezem, akkor felújítást nem lehet a fejlesztési tartalék terhére megvalósítani.
Részlet a válaszából: […]  A Tao-tv. 7. §-ának (15) bekezdése elsődlegesen azthatározza meg, hogy a fejlesztési tartalékot mire nem lehet felhasználni. Ezekközött nem szerepel a felújítás!A további előírás szerint: az adózó a fejlesztési tartalékota lekötés adóévét követő négy...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. február 2.

Iparűzési adó alapjának megosztása

Kérdés: Az iparűzési adó alapjának megosztása a székhely és telephely között komplex módszerrel történik. A helyi adókról szóló törvény 3. sz. melléklete szerint az értékcsökkenési leírást a Tao-tv. alapján, az adóévben elszámolható értékcsökkenés összegében kell figyelembe venni. Véleményem szerint ez az összeg a 29-es bevallás 03-01 mellékletének 04. sorában szerepel. A törvény nem rendelkezik arról, hogy mi a teendő a fejlesztési tartalékkal. Véleményük szerint büntethető-e a vállalkozás az iparűzési adó megosztásának hibája miatt, ha a fejlesztési tartalékként szereplő összeget az aktiválás időpontjában nem vette figyelembe értékcsökkenésként? A jogszabályi hézag alapján egyáltalán figyelembe kell-e venni?
Részlet a válaszából: […]  A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39. § (2)bekezdése szerint, ha a vállalkozó több önkormányzat illetékességi területénvégez állandó jellegű iparűzési tevékenységet, akkor az adó alapját – atevékenység sajátosságaira leginkább jellemzően – a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. november 17.

Egyidejű adóelőnyök az egyéni vállalkozónál

Kérdés: Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képzett az előírt szabályok szerint. A képzett tartalékból határidőn belül vállalkozási tevékenységet szolgáló műszaki termelőeszközt (gépet) vásárolt, illetve kíván vásárolni.
1. Például pályázat esetén, amennyiben a vállalkozó a beruházását ezen fejlesztési tartalékból kívánja részben megvalósítani, akkor a fejlesztési tartalékot meghaladó beruházási értékre pályázhat támogatásra, tekintve hogy a fejlesztési tartalék fedezi a szükséges saját forrást?
2. Amennyiben ezen tárgyi eszköz vételára meghaladja a felhasznált fejlesztési tartalékot (elszámoltnak tekinti az értékcsökkenést a fejlesztési tartalék erejéig), és az adott évi elszámolt értékcsökkenést mint új tárgyi eszköz, első üzembe helyezéskor levonható-e az osztalékalapból?
3. Vagy ugyanezen tárgyi eszköz figyelembe vehető kisvállalkozói kedvezményként, természetesen az egyéb feltételek megléte esetén?
4. Ha egy új tárgyi eszközt vásárolok, akkor ugyanazon eszközvásárlást figyelembe vehetem-e kisvállalkozói kedvezményként, és amennyiben ez évben üzembe helyezem, az osztalékalapból is levonható?
A kérdés lényege, hogy a fenti adóelőnyök egymás mellett alkalmazhatók-e, ha igen, melyik és hogyan, illetve melyik zárja ki a másikat, és milyen esetekben?
Részlet a válaszából: […]  Válaszok a kérdések sorrendjében:Pályázat esetén, amennyiben a vállalkozó a beruházásátfejlesztési tartalékból kívánja részben megvalósítani, a fejlesztési tartaléksaját forrásnak tekinthető, de a pályázati feltételektől függ, hogy milyenösszegűnek kell a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. október 20.

Fejlesztési tartalék feloldása

Kérdés: Ingatlant vásárolunk, két év alatt felújítjuk, de nem aktiváljuk, mert a felújítás függvénye, hogy az önkormányzat megadja-e a használatbavételi engedélyt. Ezen idő alatt nem használunk fel fejlesztési tartalékot (a felújítás összegének megfelelően). Amikor a felújítás befejeződött, a használatbavételi engedélyt megkaptuk, a beruházást akkor aktiváljuk, abban az évben feloldhatom a teljes összegre (bekerülési érték+felújítás) a fejlesztési tartalékot?
Részlet a válaszából: […] A Tao-tv. 7. §-a (1) bekezdésének f) pontja szerintifejlesztési tartalékot az adóalany a fejlesztési tartalék lekötése adóévétkövető négy adóévben megvalósított beruházás bekerülési értékének megfelelőenoldhatja fel.A Tao-tv. előírásainak alkalmazása során a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. június 23.

Fejlesztési tartalék képzése 2010-ben

Kérdés: 2010-ben más mértékű társasági adó érvényes az I., illetve a II. félévben. Milyen mértékű adócsökkentés érvényesíthető fejlesztésitartalék-képzés esetén? Van-e különbség a két félév között a fejlesztésitartalék-képzés vonatkozásában? Cégünk kisvállalkozás.
Részlet a válaszából: […] A 2010-re vonatkozó adómérték-módosítás a fejlesztésitartalék-képzéstnem érintette. A fejlesztésitartalék-képzés szempontjából nincs különbség avállalkozás mérete szerint sem. A rendelkezés szerint, amely 2010. évre (is)vonatkozik, az adózás előtti eredményt csökkenti...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. december 16.

Fejlesztési tartalék nem kedvezményezett átalakulásnál

Kérdés: Egy társaság beolvadással átalakult 2009-ben. Az átalakulás során a vagyonmérlegben sem az eszközöknél, sem a forrásoknál átértékelés nem történt. Az átalakulás a Tao-tv. 4. §-ának 23/a. pontja értelmében nem kedvezményezett átalakulás. A társaság a beolvadást megelőző évben a korábban képzett fejlesztési tartalék terhére hajtott végre beruházást. A Tao-tv. 16. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján az adózás előtti eredményt növeli az az összeg, amellyel az együttes könyv szerinti érték az együttes számított nyilvántartási értéket meghaladja, amennyiben az átalakulás nem kedvezményezett. A fejlesztési tartalék terhére elszámolt beruházás miatt a tárgyi eszközök könyv szerinti értéke 30 millió Ft, a számított nyilvántartási érték nulla Ft. Jól értelmezzük, hogy a beolvadás miatt vissza kell fizetni a korábban fejlesztési tartalék képzésével igénybe vett halasztott társasági adót?
Részlet a válaszából: […] Az Szt. előírása szerint [49. § (1) bekezdés] gazdaságitársaságnál alapításkor, tőkeemeléskor a jegyzett tőke fedezeteként, továbbá ajegyzési, a kibocsátási érték és a névérték különbözeteként, a jegyzett tőkénfelüli tőke fedezeteként nem pénzbeli (vagyoni)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. június 3.

Egyösszegű értékcsökkenési leírás

Kérdés: Egy olyan cég, amely kisvállalkozásnak minősül, és jogszabályban meghatározott elmaradott térségben működik, 100%-ban a fejlesztési tartaléka terhére gépberuházást hajtott végre 2009-ben. A Tao-tv. 1. számú mellékletének 14. pontja szerint 100%-nak megfelelő értékcsökkenési leírást érvényesíthet. Kérdés: A fent említett Tao-tv. szerinti értékcsökkenés lehetőségét korlátozza-e, hogy korábban a fejlesztési tartalék terhére történt a felhasználás? Sajnos a 3945-ös kérdés és válasz áttanulmányozása nem ad elegendő információt. Ebben nincs szó elmaradott térségről, ami a kérdésemben döntő fontossággal bír.
Részlet a válaszából: […] A Tao-tv. 1. számú mellékletének 12. pontja szerint azadózás előtti eredmény csökkentéseként elszámolt értékcsökkenési leírásnak kelltekinteni – többek között – a tárgyi eszköz beszerzése, előállítása alapján a7. § (15) bekezdése vagy a 29/D. § (1)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. május 13.

Adókedvezmény mellett értékcsökkenés elszámolása

Kérdés: Klímaszereléssel foglalkozó egyéni vállalkozó 2007. évben igénybe vette a kisvállalkozói adókedvezményt egy új tehergépkocsi beszerzése miatt. Jól tudom, hogy a kedvezmény igénybevételétől függetlenül az eszköz után az értékcsökkenés ugyanúgy elszámolható és költségként figyelembe vehető, mintha nem vette volna igénybe a kedvezményt? Semmi tiltást nem olvastam erre vonatkozóan, csak az előző könyvelő nem számolta el költségként erre az eszközre az értékcsökkenést.
Részlet a válaszából: […] A kisvállalkozói kedvezmény érvényesítése mellett, akedvezmény igénybevételétől függetlenül az eszköz után az értékcsökkenésugyanúgy elszámolható és költségként figyelembe vehető, mintha nem vette volnaigénybe a kedvezményt. Fejlesztési tartalék érvényesítése...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. február 18.
1
7
8
9
14