Forgatókönyv készítése magánszeméllyel

Kérdés: Cégünk egy olyan magánszeméllyel kíván szerződést kötni, akinek nincs adószáma. A tevékenység egy – a cég által megkívánt tartalommal – elkészített játékforgatókönyv lenne. A jogi területünk szerint csak vállalkozási szerződést köthetünk vele, hiszen eredménykötelezettség áll fenn. A következő kérdések megválaszolásában kérnénk segítséget. Szükséges-e, hogy adószáma legyen a magánszemélynek? Üzletszerűnek tekinthető-e ez a tevékenység? Ha szükséges adószám, adószámos magánszemély vagy egyéni vállalkozó kell, hogy legyen? Alkalmazható-e esetében az ekho?
Részlet a válaszából: […] ...egyéni vállalkozónak kell lennie.Az Ekho. tv. alapján alkalmazható az ekho, ha a magánszemély bármely tevékenységével összefüggésben munkaviszonyból származó, egyéni vállalkozóként vállalkozói kivét címén, vagy vállalkozási, megbízási szerződés alapján az...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. március 6.

Személyesen közreműködő tag jutalma

Kérdés: Egy kft. saját jogú nyugdíjas tagja személyesen közreműködik a társaság tevékenységében ügyvezetőként (tevékenységét nem munkaviszonyban, hanem tagi jogviszonyban lája el), amelyért év közben díjazásban részesült. A kft. taggyűlése 2025 januárjában úgy dönt, hogy a tagot a személyes közreműködésben ellátott tevékenysége kiemelkedő minőségére tekintettel jutalomban részesíti (erről taggyűlési határozat születik), amelyet 2025 februárjában fog részére kifizetni. A személyesen közreműködő tagnak is fizethető-e jutalom, és ha igen, akkor mivel az a 2024-es adóévre vonatkozik, és a mérlegkészítés időpontjáig (2025. január 31.) jóváhagyásra került, 2024. évi bérköltségként kell-e elszámolni a passzív időbeli elhatárolásokkal szemben?
Részlet a válaszából: […] A személyesen közreműködő tagnak is fizethető jutalom, ha a taggyűlés erről így dönt. A jutalmat 2024. évi bérköltségként lehet elszámolni a passzív időbeli elhatárolásokkal szemben, az Szt. 44. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján, mivel a jutalom a 2024-es adóévre...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. február 20.

Kölcsönzött munkavállalók által használt munkaruha részbeni megtérítése

Kérdés: Munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégnél a kölcsönzött munkavállalók munkaruháját a kölcsönvevő vásárolja meg, és adja ki a munkavállalók részére. A kölcsönzési keretszerződésben a kölcsönadó és a kölcsönvevő abban állapodott meg, a munkavállalók a munkaruha átvételekor írásban hozzájárulnak ahhoz, ha bizonyos időn belül megszűnik a munkaviszonyuk, akkor a rendelkezésükre bocsátott munkaruha ára a kihordási idő szerint arányosított összegben levonásra kerül a munkabérükből. A munkabérből való levonást csak a kölcsönbe adó tudja megtenni, mivel a bérszámfejtéssel, bérutalással kapcsolatos teendőket a kölcsönbe adó látja el a kölcsönzési keretszerződésben megállapított kölcsönzési díj ellenében. A kilépő munkavállalók béréből levont, arányosított összeget (ki nem fizetett bért) a kölcsönvevő szeretné a kölcsönbe adótól megkapni. Hogyan jár el ebben az esetben a kölcsönbe adó a kölcsönbe vevő felé helyesen?
1. A kölcsönbe adó kéri a kölcsönvevőt, hogy állítson ki számlát a kölcsönbe adó részére a munkaruha levont (arányosított) összegéről, mely számlát a kölcsönbe adó kiegyenlít?
2. A kölcsönvevő részére kiállított kölcsönzési díjat tartalmazó számlában a kölcsönbe adó a munkaruha levont (arányosított) összegét mínuszosan szerepelteti (azaz a számla végösszegét a levont összeggel csökkenti)?
Részlet a válaszából: […] A válasznál abból kell kiindulni, hogy a kölcsönvevő a kölcsönbe adóval a ki nem fizetett bérrel azonos összegű költségét kívánja megtéríttetni, és nem a ki nem fizetett bért! (A kölcsönvevő a munkaruha kiadásakor anyagköltséget számol el, a bért pedig a kölcsönbe...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. január 9.

Külföldi állampolgár foglalkoztatása távmunkában

Kérdés: Társaságunk egy román-kanadai állampolgárt alkalmazott teljes munkaidőben 2024. 09. 02-től. A munkaviszony megkezdése előtt 2024. 08. 31-éig Kanadában dolgozott és élt. A munkavállaló rendelkezett bejelentett lakcímmel, tajszámmal, adóazonosítóval – életvitelszerűen élt Magyarországon a fenti dátumtól. 2024. 09. 02-től munkabérétől levontuk az adó- és járulékterheket, bevallottuk és megfizettük a magyarországi adóhatóság részére. Sajnos az élethelyzete úgy kívánja, hogy visszaköltözzön Romániába (2024 októberében – jelenleg – fizetés nélküli szabadságon van 4 hétig) azon időszakra, amíg meg nem oldódik a családi problémája. Ezt követően pedig vissza szándékozik költözni Magyarországra életvitelszerűen. A munkavállaló szaktudására távmunkában továbbra is szüksége van a társaságnak. Keressük azt az alkalmazási módot, amelyben őt továbbra is tudnánk foglalkoztatni távmunkában, valamint hogy a magyar munkáltatónak milyen adó- és járulékkötelezettségei vannak.
Részlet a válaszából: […] Amennyiben jól értelmezzük a kérdést, az érintett személy Romániába költözik, és onnan – távmunka révén – folytatja a tevékenységét.Az uniós koordinációs rendelet (883/2004/EK) 11. cikkének (3) bekezdése értelmében – főszabályként – a munkavállalóra a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. november 21.

Aranygyűrű ajándékba

Kérdés: Az Szja-tv. egyértelműen (70–71. §) nevesíti, hogy nemesfém nem adható üzleti ajándékként. Kérdéseim az alábbiak:
1. Az ajándékozó cég milyen jogcímen kell, hogy elszámolja a juttatott terméket, és milyen adófizetési kötelezettség terheli?
2. Az alapító tagok egy részével idős koruk miatt jelenleg már semmilyen üzleti kapcsolat nem áll fenn, de a juttató cég az adóterhet szeretné átvállalni az ajándékozottól. Ezt milyen módon teheti meg?
3. Néhány alapítóval számlázásos üzleti kapcsolat áll fenn jelenleg is. Tőlük is szeretné a cég átvállalni az adóterhet. Ennek mi a módja?
Részlet a válaszából: […] ...Az ajándékozó cég a személyesen közreműködő vagy munkaviszonyban lévő tagok esetében a juttatást jogviszonyra tekintettel juttatott jövedelemként számolhatja el. Annak érdekében, hogy a tagnak a jubileumi ajándék után ne keletkezzen adófizetési kötelezettsége...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. november 21.

Felmentési bér, jutalom adóköteles-e?

Kérdés: Az alábbi kérdés megválaszolásában kérem a segítségüket: Két munkavállaló évek óta fizetés nélküli szabadságon van a magyar cégnél, mert munkaviszonyban dolgozik a bécsi anyavállalatnál. 2024-ben részükre is kifizet a magyar cég egy összeget, egyiküknek felmentési bér, másikuknak jutalom címén, mivel a külföldi gyárat bezárták. Hogyan kell ezt a kifizetést szja és járulékok tekintetében kezelni? Jól gondoljuk-e, hogy szja-köteles, mert a kifizetés magyarországi kifizetőtől származik, de nem járulékköteles, ha a magánszemély igazolja – az A1-es igazolással –, hogy Ausztriában biztosított?
Részlet a válaszából: […] A felmentési bér, illetőleg a jutalom címen kifizetett összeg személyijövedelemadó-köteles, mivel a kifizetés magyarországi kifizetőtől származik, és feltehetően a két dolgozó továbbra is belföldi illetőségű. Továbbá a kifizetés nem járulékköteles, ha a magánszemély...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. november 7.

Ügyvezető jogviszonyának feltüntetése a társasági szerződésben

Kérdés: Kft. társasági szerződésében – nem szerződésminta alapján készül – kötelező-e az ügyvezető jogviszonyánál feltüntetni, hogy megbízási vagy munkaviszonyban – óraszám – látja el ügyvezetői feladatait?
Részlet a válaszából: […] ...nem kötelező a kft. társasági szerződésében az ügyvezető jogviszonyánál feltüntetni, hogy az ügyvezetői feladatait megbízási vagy munkaviszonyban látja el. A cégbejegyzési eljárás és a cégnyilvántartás egyes kérdéseiről szóló 21/2006. (V. 18.) IM rendelet 6...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. október 24.

Hallgatási díj elszámolása

Kérdés: Cégünk versenytilalmi megállapodás teljesítéséért a munkavállalónak ellenértéket fizet a munkaviszony megszüntetését követően. Milyen jogcímen fizetheti ki a cég az ellenértéket a volt munkavállalónak? Milyen költségre könyvelhető? Adóvonzatát hogyan könyveljük? (Esetleg a volt munkavállalónak be kell fizetnie a díj után?)
Részlet a válaszából: […] ...a volt dolgozó kötelezettségvállalását honorálja.A megfogalmazottakból az következik, hogy a volt dolgozó a hallgatási díjat a munkaviszonya megszüntetése után kapja, a munkaszerződésben meghatározott ideig, az nem lehet munkabér (nem a munkaviszonya alapján kapja)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. október 24.

Szakjogászképzés adóterhei

Kérdés: Compliance (megfelelési) szakjogászszakképzést végez el a társaság vezérigazgatója, aki a társaság jogi munkáit is végzi egyben munkaviszony keretében. Az egyetem a képzés költségéről a számlát áfamentesen a társaság nevére állította ki, hiszen ez a munka elengedhetetlen a társaság működéséhez. A társaságnak a számlázott összeg után felmerül-e adó- és/vagy járulékfizetési kötelezettsége?
Részlet a válaszából: […] ...a képzést nyújtó és a képzésben részt vevő között fennálló jogviszony alapján adóköteles (munkáltató-munkavállaló esetén munkaviszonyból származó jövedelemként). Amennyiben tehát egy adott képzés iskolarendszerű képzés keretében valósul meg, akkor...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. október 24.

Ingatlan értékesítése a munkavállalónak

Kérdés:

Egy kft. ingatlant értékesített egyik munkavállalójának, aki egyben a társaság 70 százalékos tulajdoni hányadával is rendelkezik. Az ingatlant 10 év alatt kell kifizetni, tetszés szerinti ütemezésben. A kft. szeretné elengedni a tartozást. Hogyan kell ezt elszámolni?

Részlet a válaszából: […] ...adó alapját megnövelnie.A tartozás elengedése által a munkavállalónál jövedelem keletkezik. Tekintettel arra, hogy a magánszemély munkaviszonyban van a kft.-nél, ezért az elengedett követelés úgy adózik, mintha a magánszemély munkabért kapott volna, azaz nem...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. október 10.
1
2
3
49