Számviteli Levelek      
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!

Katás bt.-nél 40 százalékos adó

Szöveg nagyítása Szöveg kicsinyítése Nyomtatás
A válaszadás időpontja: 2021. február 25. (Számviteli Levelek 440. szám, 8444. kérdés)

Kérdés: 1. Van egy "A" katás bt. és van egy "B" katás bt. Az egyikben az apuka a tulajdonos, a másikban a fia (egymás cégeiben nincsenek benne). Jár-e adófizetéssel, ha ők a két katás bt.-jükből számláznak egy tőlük független kft.-nek? Kell-e itt kapcsoltságot vizsgálni, illetve bejön-e a 40%-os adó?
2. Katás bt.-m van, ebben a beltag (kisadózó) is én vagyok (tulajdon = 44%, szavazati jog = 75%, osztalék = 99%), a kültag pedig pl. József (tulajdon = 56%, szavazati jog = 25%, osztalék = 1%. Katás bt.-ként számlázhatok-e abba a cégbe, ahol József ügyvezető? Van-e 40%-os adó? Katás bt.-ként számlázhatok-e annak a cégnek, ahol József ügyvezető és tulajdonos is? Van-e 40%-os adó?

ÍGY OLVASHATJA A TELJES VÁLASZT...
ha nem előfizetőnk a teljes választ elküldjük e-mailen évente egyszeri alkalommal
...ha látogató: elküldjük e-mailen*
*ingyenes választ
évente csak egyszer küldünk.
Válasz (részlet): […][Katv. 8. § (6c)-(6d) bekezdés].A Katv. 8. § (6a) és (6c) bekezdése szerint a 40 százalék adót a kifizetőnek kell megfizetnie a (6b) és (6d) szerinti esetben, azaz ha a kapcsolt vállalkozás, vagy a 3 millió forintot meghaladó bevételt juttató külföldi személy, a kisadózónak kell a juttatás 71,42 százaléka után adózni. Külföldi személynek a Katv. 2. § 14. pontjában foglaltaknak megfelelő személy minősül.Ha "A" és/vagy "B" bt. részére a független kft. 3 millió forintot meghaladó bevételt juttat, akkor a kft.-nek a 3 millió forintot meghaladó rész után fizetni kell 40 százalék adót.2. A katás bt.-ben Ön rendelkezik többségi befolyással, és - feltehetően Ön az ügyvezető - a másik cégben - ha egyedüli tulajdonos - J rendelkezik többségi befolyással, és/vagy J az ügyvezető. Egyik esetben sem áll fenn kapcsolt vállalkozási viszony a felek között a Tao-tv. 4. § 23. pont egyik alpontja alapján sem. Így a Katv. 8. § (6a)-(6b) bekezdései alapján nem merül fel 40 százalékos adó. Ha azonban a tárgyévben a J cége részére kiállított számlák alapján megszerzett bevétel meghaladja a 3 millió forintot, akkor a 3 millió forint feletti bevétel után már felmerül a 40 százalékos[…]

Figyelmébe ajánljuk

Katás egyéni vállalkozó kataalanyisága december 31-ével megszűnik. A továbbiakban szja-s egyéni vállalkozóként működik tovább. Január elején kiállít néhány számlát, amelyeknél a kiállítás kelte 2020 januárja, a teljesítés időpontja viszont 2019. december hó. Ezen...

Tovább a teljes cikkhez

Az Szt. hatálya alá tartozó, Eva-tv. szerint adózó bt. 2013. 01. 01-től átjelentkezett a Kata-tv. hatálya alá. Az evás időszakban nem keletkezett eredménytartaléka. Az evás időszak előtti eredménytartalékát a 16%-os osztalékadót kiváltó adóval 3 év alatt fizet meg. A...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadúszó színész, aki több színházban, több darabban játszik, szinkronizál, reklámokban, filmekben szerepel, és nem látja előre a bevételei eloszlását a megrendelők közt, hogyan választhatja a kisadózó vállalkozások tételes adózását? Amennyiben megkap egy nagyobb...

Tovább a teljes cikkhez

Egyéni vállalkozóként régebben pályáztam EU-s támogatásra ingatlanvásárláshoz természetgyógyászati rendelőm kialakítására. Immár 4 éve túl vagyunk azon az időn, ameddig (3 év) cél szerint kellett használni a pályázati feltételeknek megfelelően. Kifizettem a hitelt...

Tovább a teljes cikkhez

Ha nem találta meg amit keresett indítson új keresést

Kérdésfeltevés Kérdésfeltevés Nyomtatás Főoldalra Nyomtatás Nyomtatás A lap tetejére A lap tetejére