Ingyen kapott alkatrész könyvelése

Kérdés: Kínai partnerünktől kaptunk ingyen alkatrészt, a számlán 1 USD szerepel, de nem kellett fizetnünk érte. A terméket vámolták, az áfa befizetve, a határozat alapján. Mi ennek az eseménynek a helyes könyvelése?
Részlet a válaszából: […] ...számviteli törvény előírásai szerint a beszerzett alkatrészt a beszerzési áron könyvelni kell. Az adott esetben az alkatrészt térítés nélkül kapták, azt is könyvelni kell az egyéb bevételekkel szemben a termék piaci értékén. Az adott termék beszerzése azonban...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. február 6.

Támogatott gépjármű terv szerinti értékcsökkenési leírása

Kérdés: Ügyfelem a HEE-támogatásból vissza nem térítendő támogatásra jogosult gépjárműbeszerzésre (a támogatói okirat alapján). A gépjármű üzembe helyezése idei év júliusában megtörtént. A záró kifizetésigénylés benyújtásának határideje: 2025. 01. 15. A gépjárműre elszámolható-e év végével az időarányos értékcsökkenés? Mivel a támogatási összeg kifizetése csak a jövő év elején várható, az idei évben már ki kell mutatnom a megítélt támogatási összeget?
Részlet a válaszából: […] ...a 2024 júliusában üzembe helyezett gépjármű terv szerinti értékcsökkenését 2024. évre el kell számolni a támogatott beszerzések esetén is.A megítélt támogatást viszont csak akkor lehet kimutatni, ha a támogatás felhasználását a támogató...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. február 6.

Mérlegfordulónapot követő leltározás eltéréseinek az elszámolása

Kérdés: Nagykereskedelmi társaság több ezer árucikket forgalmaz folyamatos mennyiségi és értékbeni nyilvántartás mellett, évente egyszer leltároznak. A leltározás nem a mérlegfordulónapon (december 31-én), hanem év közben történik, várhatóan 2025. február első hetében (az előző leltározás 2024 januárjában volt). A társaságnál a mérlegkészítés időpontja február utolsó napja. A leltározás során felmerült többletek, illetve hiányok melyik év eredményét érintik? El kell-e határolni 2024. évre a bevételt, illetve a ráfordítást, mivel a leltáreltérések az előző leltározás óta keletkeztek, és a mérlegkészítés időpontja előtt ismertté válnak, vagy a leltár napjára, azaz 2025. évre számolják el a leltáreltéréseket?
Részlet a válaszából: […] ...Hogyan lehet ez utóbbihoz eljutni? Úgy, hogy a február 10-i mennyiségi adatokat egyrészt csökkentik a január 1-je és február 9-e közötti beszerzések mennyiségi adataival, másrészt növelik az ugyanezen időszak értékesítési (felhasználási) mennyiségi adataival. Így...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. január 9.

Devizaárfolyamok használata

Kérdés: Cégünk használt gépkocsik beszerzésével és továbbértékesítésével foglalkozik. Gyakran az EU-ból, használtautó-kereskedőtől szerezzük be az autókat, az eladótól eurószámlákat kapunk. Ezeket a számlákat a saját bankunk adott napi legmagasabb devizaeladási árfolyamával számoljuk át forintra a számlán lévő teljesítési dátummal. Ugyanakkor a saját bankunk egy napra megadja a deviza vételi, eladási és középárfolyamát 4 időpontra (6, 8, 11 és 16 órakor). Így egy napon belül 4 különböző eladási árfolyam is van. Ezek közül a legmagasabbat választom ki, órától függetlenül. Ez így helyes megoldás? Következetesnek kell lennem? Cégünk megteheti-e azt, hogy hol az MNB, hol a saját bankunk árfolyamával számol? Társaságunk a belső szabályzatában azt is megadhatná, hogy hol devizavételi, hol devizaeladási árfolyammal számol? Egy cég az adóhatóságnak történő bejelentése hiányában nem is használhatja az MNB-árfolyamot?
Részlet a válaszából: […] ...(4)–(6) bekezdése rögzíti, hogy a külföldi pénzértékre szóló eszközök és kötelezettségek (az adott esetben a használt autók beszerzésekor) forintértékének meghatározásakor milyen árfolyamok használhatók. Ezek lehetnek– a választott hitelintézet...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. január 9.

Egyesületi sportverseny helyezettjeinek díjazása

Kérdés: Egy közhasznú minősítéssel rendelkező egyesület sportversenyt szervez, melynek helyezettjei pénzdíjazásban részesülnek. A díjakat az egyesület fizeti ki versenykiírás szerinti helyezést elérő magánszemélyeknek. A kifizetett díjak a magánszemélyeknél egyéb jövedelemnek minősülnek. A kifizetőt szja- és szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség terheli. A versenyen részt vevőket a versenykiírás szerint külön kategóriákban is díjazzák tárgyjutalmakkal (pl. ifjúsági, senior, legeredményesebb megyei stb.), pl. serleg, könyv, vásárlási utalvány, ajándékcsomag.
1. Az egyéb jövedelemnek minősülő összeg átvételekor a díjazásban részesülő magánszemély érvényesíthet-e az szja-ban nyilatkozat alapján adómentes 10% költséghányadot? Nyilatkozhat-e a magánszemély e jövedelemtípusnál más költséghányad elszámolásáról az adóalap megállapítása szempontjából (pl. 40%)?
2. A kifizetett pénzdíjakat kettős könyvvitelt vezető egyesület esetén hogyan könyveljük (személyi jellegű ráfordítások vagy egyéb ráfordítások)?
3. A versenyen nyert és kiadott vásárlási utalványoknak van-e adómentes értékhatára?
4. A különdíjat nyerő versenyzőknél a tárgyjutalmak után a kifizetőnek keletkezik-e szja- és szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettsége? (A tárgyjutalmak értéke versenyzőként nem haladja meg a 30.000 Ft-ot.)
5. A tárgyjutalmak beszerzését a kettős könyvvitelt vezető egyesületnél hogyan könyveljük (anyagköltség vagy személyi jellegű kifizetés), ill. az átadását kell-e dokumentálni (ha igen, akkor milyen adatokat kérjünk a tárgyjutalomban részesülő versenyzőtől)?
Részlet a válaszából: […] ...személyenként nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát. [Szja-tv. 70. § (6) bekezdés b) pont második fordulata.]5. A tárgyjutalmak beszerzését az egyesületnél személyi jellegű egyéb kifizetésként kell könyvelni a kapcsolódóan fizetett személyi...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. január 9.

Túraszervezőnél az szja 1%-a terhére a működési költség elszámolása

Kérdés: Egy természetjáró, túraszervező – közhasznú minősítéssel nem rendelkező – kettős könyvvitelt vezető egyesületnél működési költségként elszámolható-e:
a) Az szja 1%-os felajánlásokból kapott összeg a könyvelési díjra, ha külső megbízott könyvelő látja el számla ellenében, vagy csak ha a könyvelési díjat magánszemélynek megbízási díjként vagy munkabérként fizetjük ki, és személyi jellegű juttatásként könyveljük?
b) Az egyesület közgyűlésére nyújtott vendéglátás költsége, a vendéglátás ez esetben milyen adókötelezettséggel jár? A vendéglátás költségeit személyi jellegű juttatásként (reprezentáció) könyveljük?
Részlet a válaszából: […] ...az ezekhez tartozó adók és járulékok, de akár egy, kizárólag a közhasznú tevékenység ellátásának célját szolgáló tartós eszköz beszerzéséhez kapcsolódó kiadások is.A közvetlenül a közhasznú tevékenységhez történő felhasználás mellett a civil...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. január 9.

Kedvezmény esetén egy összegben leírás

Kérdés: A társaság mobiltelefon-készüléket vásárolt, amelyre az eladó több százezer forint kedvezményt adott külön sorban a számlán, és így a fizetendő összeg 200 ezer forint alatt van. Elszámolható-e egy összegben a vásárláskor értékcsökkenésként?
Részlet a válaszából: […] ...Szt. 47. §-ának (1) bekezdése alapján a bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételár. A kérdés szerinti telefonkészülék beszerzési értéke így a több százezer forint kedvezménnyel csökkentett vételár, azaz a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. december 12.

Kamatmentes hitellel beszerzett eszköz nyilvántartása

Kérdés: GINOP-os támogatás keretén belül kamatmentes hitelt kaptunk tárgyi eszköz vásárlására. A beruházás megvalósult, a tárgyieszköz-kartonon jelöljük a pályázat megnevezését. A bank felé havonta törlesztjük a hitel tőkeösszegét, kamat felszámítására nem kerül sor. Külön főkönyvi számon meg kell-e jelennie a tárgyi eszköznek az 1-es, az adott tárgyi eszközre elszámolt tárgyévi értékcsökkenésnek az 5-ös és a kamatmentes hitelnek a 4-es számlaosztályban? Vagy elegendő, ha csak az analitikus nyilvántartásban jelöljük külön, a főkönyvi kivonatban nem jelenik meg?
Részlet a válaszából: […] ...jellemző műszaki és értékadatokat.Ha a vállalkozás egyidejűleg több tárgyi eszközt szerez be, azokat egyidejűleg használatba veszi, a beszerzés könyveléséhez és aktiválásához célszerű, ha a beszerzett tárgyi eszközök bekerülési értékét analitikus...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. november 21.

Beszerzéshez kapcsolódóan jóváírt összegek könyvelése

Kérdés: Autókereskedő a beszerzéseihez kapcsolódóan a beszállító márkakereskedőjétől kétféle utólagos visszatérítést kap:
a) minőségi bónuszt,
b) kampányhoz kötött értékesítési jutalékot,
amelyeket utólagos engedményként áfa nélküli jóváíró számlában számláz felé, de azokat alvázszámonként jóváírt összegként állapít meg, és azokat összesíti a jóváíró számlában. Ezen jóváírásokat utólagos engedményként egyéb bevételként kell elszámolni, vagy az árubeszerzési érték módosításaként kell elszámolni az autókereskedőnél?
Részlet a válaszából: […] ...a márkakereskedő az általa eladott gépkocsinként (alvázszámonként) adta az engedményt, az engedmény összegével érintett gépkocsik beszerzési értékét kell csökkenteni akkor is, ha a gépkocsit az autókereskedő már korábban értékesítette. (A beszerzési...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. november 7.

Örökölt ingatlan egyszeres könyvvezetésnél

Kérdés: Egyszeres könyvvezetést alkalmazó nem közhasznú egyesület örökölt egy ingatlant (családi ház telekkel). Hogyan kell rögzíteni a naplófőkönyvben? Kell-e szerepeltetni az egyszerűsített beszámoló eredménylevezetésében? Ha kell, akkor mely sorban? Az ingatlan értékcsökkenését kell-e szerepeltetni a ráfordítást jelentő elszámolások között? Ha igen, akkor milyen érték alapján számolhatok? A hagyatéki végzésben egy összeg szerepel az ingatlanra, nincs külön meghatározva az épület és külön a telek értéke.
Részlet a válaszából: […] ...(így az örökölt családi házat és telket is) az egyszerűsített mérlegben és az azt alátámasztó leltárban is szerepeltetnie kell a beszerzési értékükön, illetve terv szerinti értékcsökkenéssel csökkentett beszerzési áron. Sajnos, a kérdés szerint, a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. november 7.
1
2
3
212