Számviteli Levelek      
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!

Külföldi tulajdonostól kapott devizahitel kamata, adója

Szöveg nagyítása Szöveg kicsinyítése Nyomtatás
A válaszadás időpontja: 2001. október 25. (Számviteli Levelek 20. szám, 406. kérdés)

Olvasói kérdés A külföldi tulajdonostól kapott devizahitel kamatának kiszámlázására negyedévenként kerül sor. Haszonhúzói nyilatkozat, illetékességi igazolás, APEH-engedély az alacsonyabb adómérték alkalmazásához rendelkezésre áll. Hogyan kell könyvelni a kamatadót, ha azt a kft. fizeti meg? Be kell-e fizetni, ha adóalap-korrekció után is negatív a kft. adóalapja?

ÍGY OLVASHATJA A TELJES VÁLASZT...
ha nem előfizetőnk a teljes választ elküldjük e-mailen évente egyszeri alkalommal
...ha látogató: elküldjük e-mailen*
*ingyenes választ
évente csak egyszer küldünk.
Válasz (részlet): […]bekezdésének b) pontja] részére fizetett kamat [kivéve a Tao-tv. 15. §-ának (2) bekezdésében felsoroltakat] a külföldi adóköteles jövedelme. A kft. nem magánszemély tulajdonosától kapott kölcsöne utáni kamat nem tartozik a kivételek közé. A kamatból az adót a kft.-nek a kifizetéskor kell levonni az általános szabály szerint 18 százalékos kulccsal. Ha azonban a külföldi illetősége szerinti állam és a magyar államközött hatályos egyezmény áll fenn a kettős adóztatás elkerülésére a jövedelemadók területén, akkor - adóhatósági engedély és az illetőségről és - ha az adó mértékét befolyásolja - arról, hogy haszonhúzó a külföldi, kapott nyilatkozat alapján az egyezményben megengedett mértékkel kell az adót megállapítani, és igazolást kell adni a külföldi részére a jövedelemről és a levont adóról az Art. 35. §-ának (9) bekezdése alapján. Abban az esetben, ha az adót a kamat kifizetésekor a kft. nem vonta le, azt követelésként kell nyilvántartania. Ha a le nem vont adót a kft. nem kívánja érvényesíteni, akkor el kell engednie a követelést, amely a Tao-tv. 27. §-a (11) bekezdésének g) pontja alapján - hacsak az egyezmény másként nem rendelkezik - a külföldi osztalékjövedelmének minősül, amely után az osztalékadót (20 százalék, vagy az[…]

Figyelmébe ajánljuk

Cégünknek 160 000 euró devizahitel-kerete van. A vevők euróban fizetnek, és ez a meglévő folyószámlahitel összegét csökkenti, ugyanakkor az euróban történő szállítói számlakifizetések azt növelik. Az euróbankszámlának az egyenlege folyamatosan negatív. Milyen...

Tovább a teljes cikkhez

A társaság élt az Szt. 33. §-ának (2) bekezdésében adott lehetőséggel, és a beruházáshoz kapcsolódó, külföldi pénzértékre szóló tartozása év végi értékelésekor keletkezett árfolyamveszteséget időbelileg elhatárolta, az elhatárolt veszteség után az Szt. 41....

Tovább a teljes cikkhez

Cégünk nagy összegű devizahitellel rendelkezik, amelynek lejárata 7 év. Ez évben a mérleg-fordulónapi értékeléskor közel kétmilliárd forint árfolyamnyereséget kell könyvelniük az Szt. 60. §-a alapján. A piaci prognózisok és gazdasági előrejelzések alapján nem...

Tovább a teljes cikkhez

A 2000 januárjában megkezdett beruházás szállítói számláinak kiegyenlítésére 2000. június 1-jén devizahitelt vettünk igénybe. Az első részlet törlesztése 2001. június 1-jén esedékes. Hogyan kell elszámolni a beruházáshoz kapcsolódó devizahitel...

Tovább a teljes cikkhez

Ha nem találta meg amit keresett indítson új keresést

Kérdésfeltevés Kérdésfeltevés Nyomtatás Főoldalra Nyomtatás Nyomtatás A lap tetejére A lap tetejére