Számviteli Levelek      
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!

Elkésett közösségi számlák

Szöveg nagyítása Szöveg kicsinyítése Nyomtatás
A válaszadás időpontja: 2010. október 21. (Számviteli Levelek 230. szám, 4757. kérdés)

Olvasói kérdés Többször előfordul, hogy a közösségi bejövő számlák a teljesítést követő hónapokban kerülnek könyvelésre. Előfordul az is, hogy a számla a társaságnál van, ám azt a könyvelésre nem adják át. Előfordult már az is, hogy a számla a postán elkeveredett, így a megkért számlamásolat könyvelésére csak később került sor. Mi a helyes eljárás? Melyik összesítő nyilatkozatban kell szerepeltetni a közösségi számlákat, vagy mindig önellenőrizni kell?

ÍGY OLVASHATJA A TELJES VÁLASZT...
ha nem előfizetőnk a teljes választ elküldjük e-mailen évente egyszeri alkalommal
...ha látogató: elküldjük e-mailen*
*ingyenes választ
évente csak egyszer küldünk.
Válasz (részlet): […]szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla. Az előbbiek figyelembevétele mellett például az áprilisi teljesítésű számla júliusi beérkezése esetén is az áfafizetési kötelezettséget május 15-ével kell megállapítani, de az csak a júliusi bevallásban helyezhető levonásba. A leírtakból következik, ha a társaság nem tett eleget az adófizetési kötelezettségének május 15-i napjával, akkor később azt önellenőrzés keretében kell korrigálni. Az összesítő nyilatkozatra vonatkozó előírásokat az Art. 8. számú melléklete tartalmazza. Ennek a 3. pontja szerint a közösségi kereskedelemmel kapcsolatos ügyletről (összegről) arra az időszakra vonatkozóan kell összesítő nyilatkozatot tenni, amelynek során az adófizetési kötelezettség keletkezett (a példa szerinti esetben május hónapban). Ahhoz, hogy az Áfa-tv.-ben előírt esetben a társaság - számla hiányában is - eleget tudjon tenni, olyan belső információs rendszert kell kialakítani, amely biztosítja a Közösségen belüli beszerzéseknek is a beszerzés hónapjában történő könyvelését, illetve ezen tételeknek az összesítő nyilatkozatba állítását, az áfafizetési kötelezettség megállapításának a lehetőségét. Ez azért is fontos, mert az Áfa-tv. 80. §-a alapján a termék Közösségen belüli beszerzése esetében, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a forintra történő átszámításhoz azt az árfolyamot kell alkalmazni,[…]

Figyelmébe ajánljuk

A bevallás elkészítése után kézhez vett számlákban szereplő általános forgalmi adó mikor vonható le?

Tovább a teljes cikkhez

Mi a teendő a már beszámolóval lezárt üzleti évet érintő késett árbevételszámla esetén? A nem jelentős összegű hiba nem befolyásolja a közzétett beszámoló adatait annyira, hogy emiatt módosítani kellene azt. Ilyenkor a tárgyév adatai között is szerepeltethetők. A...

Tovább a teljes cikkhez

Fuvarozást működtető kft.-nél vevőköveteléseket tartunk nyilván, amit a megrendelő nem fizetett ki. A megrendelő céget felszámolással megszüntették, maradt 3 millió forint a vevőkövetelésen. Milyen módon lehet ezt kivezetni a nyilvántartásból?

Tovább a teljes cikkhez

2018. évben kivaalanyként nagy értékű eszközberuházást valósítottunk meg, melynek összegével - a személyi jellegű kifizetések terhére - csökkentettük adóalapunkat, tekintettel a korábbi években még ta-alanyként keletkezett, nyilvántartott veszteségünkre. A beruházást...

Tovább a teljes cikkhez

Ha nem találta meg amit keresett indítson új keresést

Kérdésfeltevés Kérdésfeltevés Nyomtatás Főoldalra Nyomtatás Nyomtatás A lap tetejére A lap tetejére