Átalányadózó tevékenység költséghányada

Kérdés: Az Szja-tv. 53. §-a (3) bekezdésének e) pontja szerint a SZJ 45 – "építőipari szolgáltatás" költséghányada 80%. A TEÁOR '08. szerint ez a kód gépjármű-, motorkerékpár-kereskedelem. Kérdésem az, hogy a korábbi 45 kód – ami valóban építőipari szolgáltatás volt, és az alá tartozó tevékenységek költséghányada továbbra is 80% –, vagy a konkrétebb új kódok szerint számolhatnak költséghányadot? Hogyan kell értelmezni az említett 53. § (3) bekezdésének e) pontját?
Részlet a válaszából: […]

A korábbi 45 kódot kell továbbra is alkalmazni, ami építőipari szolgáltatás volt, és ez alá tartozó tevékenységek költséghányada továbbra is 80%, tehát nem változott a költséghányad.

 

[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2009. június 25.

Igazolás nélküli teljesítés készletértéke

Kérdés: Építőipari tevékenységet folytató kft. jelentős kivitelezési munkákban vesz részt, mint alvállalkozó. Az utolsó részteljesítésről a számlát nem tudta kiállítani, mert a megrendelő a teljesítésigazolást nem adta ki. Emiatt a ki nem számlázott teljesítés közvetlen önköltsége a kft. könyveiben a készletek között szerepel, a mérlegfőösszeg 15%-ában. Az elismert teljesítések sem realizálódtak teljes összegükben, amelyre 100%-ban a kft. értékvesztést számolt el. A kft. bírósági eljárást nem kezdeményezett, mivel a megrendelő és a fővállalkozó között ugyanebben a témában peres eljárás van folyamatban. A kft. sem fogadott be alvállalkozói teljesítményeket, így azokat a könyveiben nem mutatja ki. A kft. szerint a teljesítés megfelelő volt! Több év után kimutatható-e készletként az el nem ismert teljesítés közvetlen önköltsége? Elszámolható-e értékvesztés? Leltárként elfogadható-e a három éve számba vett közvetlen költségek értéke?
Részlet a válaszából: […] ...szerződésben foglaltak alapján. Ezt nem helyettesítheti a megrendelő ésa fővállalkozó közötti folyamatban lévő peres eljárás. Az építőipari tevékenységet végző kft. által elvégzett munkaaz – adott esetben – épület egésze szempontjából...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2009. június 11.

Cégnyilvántartásból törölt cég számláinak kifizetése

Kérdés: Építőipari tevékenységet folytató ügyfelünk 2008. év elején olyan cégtől fogadott be és könyvelt le számlákat, amely céget a cégbíróság már az év elején törölte a cégnyilvántartásból. Ügyfelünk szerint a már törölt cég a munkát ténylegesen el is végezte, és így a számla kifizetésre került. Az elvégzett munka a fordított adózás alá tartozott, és így is került bevallásra. Az áfa önellenőrzését elvégeztük. A lekönyvelt számlák elszámolhatók-e társaságiadó-alapot csökkentő költségként?
Részlet a válaszából: […] ...eredményt növelni kell (nem tekinthető avállalkozási tevékenység érdekében felmerült ráfordításnak).A kérdés szerinti ügyfél építőipari tevékenységet folytat.Így – feltételezhetően – a törölt cég az alvállalkozója volt, és így a töröltcég...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2009. június 11.

Alkalmi munkavállalói könyvvel külföldön

Kérdés: Belföldi vállalkozó külföldi partnerével szerződött építőipari munkára. A munkavégzés helye EU-s tagállam (Románia). A munka elvégzésére adott idő 2-3 hét. Alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkező magánszemélyeket foglalkoztathat-e a vállalkozó a munkavégzés helyén (külföldön), ha az alkalmi munkavállalói könyvbe szabályszerűen bejegyzi az adatokat? (A munkavállalók naponta visszatérnek Magyarországra az egyes napokon elvégzett munka befejezését követően.)
Részlet a válaszából: […]

Alkalmi munkavállalói könyvvel történő munkavégzésre vonatkozó szabályok nem zárják ki, hogy a munkavégzés helye külföld legyen, ha egyébként az alkalmi munkavégzésre vonatkozó szabályok teljesülnek.

 

[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2009. május 14.

Változó munkahely esetén napidíj

Kérdés: Építőipari jellegű szolgáltatás (faanyagvédelem) a tevékenységünk, megbízásaink a székhelytől és a telephelytől távol, többnapos időtartamúak. A belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő dolgozók élelmezési költségtérítését a 278/2005. (XII. 20.) sz. kormányrendelet szabályozza. Kiküldetésnek minősül-e, és elszámolható-e napidíj, ha a munkaszerződés szerint "a munkavállaló munkáját változó munkahelyen, heti 40 órában végzi", de a telephelytől a távolság miatt naponta a bejárás nem oldható meg, ezért a munkavégzés helyén szállást, szállodai elhelyezést biztosítunk számára, számukra? Ha a napidíj elszámolható, akkor az 500 Ft napidíjátalány. Az annál kevesebb természetben nyújtott élelmezés számlakülönbözete a munkavállaló részére kifizethető-e?
Részlet a válaszából: […] Az Szja-tv. fogalmi rendszerében a hivatali célú üzletiutazás alatt a magánszemély saját jövedelemének megszerzése érdekében, vagy azőt foglalkoztató, megbízó más személy (vállalkozó, társaság, szervezet stb.)tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. december 11.

Útépítés adózása

Kérdés: Építőipari kivitelezéssel foglalkozó kft. mezőgazdasági építmény felépítésére vállalkozott. A megbízás tárgya a terményszárító felépítése mellett az is, hogy a kivitelező utat épít a közút és az építmény között a jelenlegi földútnak a közlekedésre alkalmassá tételével. Az út kivitelezése során az építő cég az Áfa-tv. 142. §-át alkalmazza? Mi van abban az esetben, ha nincs földút, hanem telekmegosztással jelölik ki annak a helyét, amelyet azután a kivitelező megépít?
Részlet a válaszából: […] Az Áfa-tv. 142. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint azadót a termék beszerzője, a szolgáltatás igénybevevője fizeti (azaz fordítottanadózik) a szolgáltatásnyújtásnak minősülő olyan építési-szerelési és egyébszerelési munka esetében, amely ingatlan...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. december 11.

Társasházépítés költségeinek a megosztása

Kérdés: Építőipari cégünk társasház (lakás-iroda-üzlet) építésére vállalkozott. Az építési engedély magánszemély és cég nevére szól, kiadásakor a hatóság nem állapított meg arányt a két megrendelő között. A számlák kiállításakor hogyan lehet vagy kell megosztani a közös részek (alapozás, tető, közlekedő stb.) díjait? Milyen vetítési alapot használjon a cég? Részteljesítéseket kell-e külön számlázni?
Részlet a válaszából: […] A válasznál alapvetően abból kell kiindulni, hogy akivitelezőnek a szerződésben a lakás, az iroda, az üzlet eladási árát kellrögzítenie, olyan eladási árat, ami a társasház megépítésével kapcsolatosösszes költségre fedezetet nyújt. Természetesen ezt az eladási árat...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. december 11.

Külföldi telephely adózott jövedelme

Kérdés: Külföldi telephelyen is dolgozó építőipari cég a külföldön megtermelt jövedelme után osztalékot szeretne fizetni. Mivel a nyereségadót külföldön megfizette, az osztalék után a külföldi adótörvények szerint kell adóznia, vagy a magyar adótörvények szerint? Kiveheti-e a külföldön adózott jövedelmet osztalékként a forintpénztárból?
Részlet a válaszából: […] A választ azzal kell kezdeni, hogy a magyar cég külfölditelephelye a magyar cég része, annak a bevételeit, költségeit, ráfordításait(ideértve a külföldön megfizetett adókat is) a magyar cég magyarországikönyveiben is egy az egyben szerepeltetni kell. Így a magyar cég csak...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. november 20.

Anyagmozgatás az építkezésen (áfa)

Kérdés: Az egyéni vállalkozó, aki szóbeli megrendelés alapján a következő szolgáltatást végezte daruval, áfás számlát állított ki. A szolgáltatás az áruház kivitelezésénél szigetelő anyagok, fémlemezek feldaruzása az épületre. Az építőipari cég azt az Áfa-tv. 142. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerinti szolgáltatásnyújtásnak minősítette, és áfa nélküli számlát kért. A kérdező szerint a daruzás anyagmozgatás, és nem építési-szerelési és egyéb szerelési munka, bár az egyéni vállalkozó a szolgáltatását építésiengedély-köteles építkezésen végezte. A 290/2007. (X. 31.) Korm. rendelet 2. §-ának d) pontjában megfogalmazott építési-szerelési munka fogalmába az anyagmozgatás (daruzás) mint önálló szolgáltatás nem tartozik bele. Kinek van igaza?
Részlet a válaszából: […] ...köteles nyilatkozni a szolgáltatásnyújtójának.Az Áfa-tv. hivatkozott előírásából az következik, hogy aszolgáltatást igénybe vevő építőipari cégnek – írásban kötött szerződéshiányában is – a daruzásra vonatkozó szóbeli megállapodással...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. október 22.

Építési betonelemek gyártása és helyszíni szerelése (áfa)

Kérdés: Társaságunk egyik tevékenysége építési betonelemek gyártása. Szerződéseink többsége a gyártási tevékenységen túlmenően tartalmazza az elemek szállítását és a helyszíni összeszerelést is. Ennek megfelelően építési-szerelési szerződést kötünk. A szerződés szerinti egyösszegű vállalási ár jelentős részét, kb. 80 százalékát a legyártott betonelemek, a fennmaradó 20 százalékot a szállítás, szerelés tesz ki, szerződéseinkben a betonelemek ára, a szállítás és a szerelés díja nincs egyedileg meghatározva. Az általunk nyújtott szolgáltatás építési hatósági engedélyhez kötött. Véleményünk szerint ez a tevékenység a fordított adózás alá tartozik. Kérdéseink: A fent részletezett munkára kötött szerződés termékértékesítésnek minősülhet-e, tekintettel a 2008. 01. 08-án megjelent APEH-tájékoztatóban foglaltakra? Van-e eltérés az adózás, a számlázás tekintetében, ha a betonelemek értékét, a szállítás díját, a szerelés díját külön-külön határozzuk meg? Építésihatóságiengedély-köteles tevékenységekhez kötött vállalkozási szerződéseknél mi lehet a határ az egyenes és a fordított adózás között?
Részlet a válaszából: […] ...árbevételként elszámolni. És mi a helyzet az áfával?Az Áfa-tv. nem tartalmaz értelmező rendelkezést azépítési-szerelési munkára. Az építőipari kivitelezési tevékenységről, azépítési naplóról és a kivitelezési dokumentáció tartalmáról szóló 290/2007. (X.31...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. október 22.
1
8
9
10
15