Euróban kapott előleg beszámítása

Kérdés: A 3243. számú válaszhoz kapcsolódóan kérdezem, hogy a 2025. 01. 28-i teljesítéskori könyvelés hogyan felel meg az Áfa-tv. 80. §-a (1) bekezdésének? Az Áfa-tv. szerint az előleg esetén a teljesítésnapi választott és bejelentett árfolyamon kell átszámítani az áfát, majd a végszámla esetén az előleg összegét beszámítva az előleg eredeti teljesítési időpontban átszámított áfaösszegét kell levonni a végszámla áfatartalmának összegéből. A számla befogadója maximum annyi áfát vonhat le forintban, ami a számlán szerepel. Ha egy évben történik az előleg- és a végszámla kiállítása, akkor a végszámlán a teljesítést két sorra bontjuk a számlán és a könyvelésben, az egyik tétel az előleggel megegyező teljesítési összeg, ezt az előleg árfolyamán forintosítjuk, a maradék összeg pedig a végszámla teljesítési napján érvényes árfolyammal kerül forintosításra. Így az előleg visszavonása esetén egyáltalán nincs árfolyam-különbözet, és annyi áfaösszeget vonunk le a teljesítéskor, amennyit befizettünk. Kérdés a fenti példa esetében, ha a teljesítés a következő évben van, akkor az előleg áfáját át kell-e értékelni, hiszen ha átértékelem, akkor biztosan nem tudok annyi áfát levonásba helyezni, amennyi az előlegszámlán szerepel.
Részlet a válaszából: […] 453;= a pénzügyi rendezést követően az előleg áfáját be kell vallani, és azt is könyvelni kell forintban, a devizában meghatározott áfaértéknek a pénzügyi rendezéskor érvényes – választott – devizaárfolyamon forintra átszámított összegben: T 3689 – K 467;= ha a devizában kapott előleg a mérlegfordulónapon fennáll, a mérlegfordulónapig nem volt számlakibocsátás, akkor a mérlegfordulónapi értékelés keretében a devizában kapott előleg teljes devizaértékét át kell értékelni (a 463. számlán lévő összeg) az Szt. 60. §-ának (2) bekezdése szerint, és árfolyam-különbözetet kell a devizában kapott előleg teljes összegére elszámolni;= tekintettel arra, hogy az áfa miatti követelés (a 3689. számlán) forintban van (a fizetendő áfát forintban vallották be, és ez a bevallás véglegesnek tekintendő), a 3689. számlán kimutatott (beszámításra kerülő fizetendő áfát) értéket nem kell átértékelni;– a devizában kibocsátott, a szerződés szerinti teljes összegről kiállított számla devizaösszegét a teljesítéskori – választott – devizaárfolyamon kell forintra átszámítani, és a vevők számlával szemben a teljes összeget könyvelni (és nem az előleggel csökkentett összegben), célszerűen két tételben:= a devizában elismert és forintra átszámított értéket (ellenértéket) árbevételként: T 313 – K 91-92;= az ellenérték teljes áfáját: T 313 – K 467;– ezt követően történhet az előleg beszámítása a nyilvántartási devizaárfolyamon:= a devizában kapott előleg teljes összegében, de két tételben könyvelve;= a kapott előleg áfával csökkentett összege: T 453 – K 313;= a kapott előleg áfája: T 453 – K 313, utóbbihoz kapcsolódó tétel a már bevallott áfa nyilvántartás szerinti árfolyamon: T 467 – K 3689;= a kapott előleg beszámításakor a 313. és a 453. számlán is lehet árfolyam-különbözet, amelyet rendezni kell: T 313 – K 9762, illetve T 8762 – K 313, valamint: T 453 – K 9762, illetve: T 8762 – K 453;– devizában kapott előleg áfája a 3689. számlán nyilvántartási árfolyamon szerepel a Tartozik oldalon, az előleg teljesítésbe történő beszámításakor is a nyilvántartási árfolyamon könyvelünk a Követel oldalon, így ebből nem adódhat árfolyam-különbözet;– a számlázott teljes áfaösszeget viszont a teljesítéskori – választott – devizaárfolyamon kell könyvelni;– a 467. számláról az előleg áfáját a nyilvántartási árfolyamon számítjuk be (T 467 – K 3689);– így a devizaelőleg áfájának a teljesítéskori árfolyamon számított értéke és a nyilvántartási árfolyamon számított értéke közötti különbözettel a 467. számlán lévő értéket árkülönbözet elszámolásával módosítani kell: T 467 – K 9762, illetve T 8762 – K 467;– a módosítás után a 467. számlán a számlázott áfa devizaértéke és a devizában kapott előleg[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 10.
Kapcsolódó címke:

Ázsiós tőkeemelés könyvelése

Kérdés: Milyen időponttal kell könyvelni az ázsiós tőkeemelést az érintett társaságnak és a társaság tulajdonosának a következő esetekben? Jegyzett tőke emelése: 1000 egység, ázsió 2000 egység. Döntés az ázsiós tőkeemelésről: 2024. 12. 18. A Cégbíróság bejegyzési időpontja: 2025. 02. 15. A tőkeemelés összegének átutalása: 2025. 02. 01. A társaság és a tulajdonos mérlegzárási időpontja egyaránt 2025. január 31. Kérem válaszukban a számviteli törvény vonatkozó paragrafusait is szíveskedjenek megadni!
Részlet a válaszából: […] könyvelni: T 384 – K 355, az átutalás napjával.Ázsióval történő jegyzett tőke esetén, a jegyzett tőkét meghaladó ázsió összegét (a jegyzési érték és a névérték különbözetét) az Szt. 36. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a tőketartalék növekedéseként kell kimutatni, az Szt. 36. §-a (3) bekezdése szerint a cégbejegyzés időpontjával történik akkor is, ha az eszköz átvétele a cégbejegyzést megelőzően történt. A kérdés szerint az ázsió átutalása is 2025. 02. 01. napjával, tehát a jegyzett tőke emelését megelőzően történt, ezért az átutalt 2000 egységet az érintett társaságnál kötelezettségként kell kimutatni (T 384 – K 4792), majd a cégjegyzékbe történt jegyzett-tőke-emelés bejegyzésének időpontjával, 2025. 02. 15-ével kell a tőketartalék javára könyvelni (T 4792 – K 412).Egyszerűbb a könyvelés a tulajdonos társaságnál. A tőkeemelésre szánt összeget is, az ázsiót is akkor kell könyvelni, amikor az összeg átutalásra kerül. Eltérés van azonban abból adódóan, hogy az átutalás a tőkeemeléssel érintett társaságnál a jegyzett-tőke-emelést a cégbíróságon a cégjegyzékbe bejegyezték-e vagy sem. Ez egyébként a 36. § hivatkozott előírásaiból következik. (Nyilvánvaló, hogy addig nem beszélhetünk befektetésről, amíg a befektetés a cégbíróságon a cégjegyzékben[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 24.
Kapcsolódó címke:

Opciós jog is része a bizalmi vagyon induló vagyonának

Kérdés: A bizalmi vagyon alapításakor az induló vagyonba piaci értékkel (értékelés könyvvizsgálattal alátámasztva) üzletrész vételéhez kapcsolódó opciós jog került kimutatásra, kvázi az opciós jog is részét képezte a bizalmi vagyon induló vagyonának. A bizalmi vagyont kezelő élt az opciós joggal, és vételi ajánlatot tett az üzletrészre, az opciós szerződésben szereplő vételáron. Egyebekben az opciós jogot alapító szerződés az opciókötést is ellenérték megfizetéséhez rendelte. Hogyan alakul a bizalmi vagyon „eredménye” az ügylethez kapcsolódóan, és igaz-e a következő könyvelési metódus: Az opciós jog értékét (ami követelésként volt kimutatva) pénzügyi műveletek ráfordításaként kivezetjük, majd a vételáron a befektetett eszközök közé bekerül az üzletrész értéke? Az opciós jog kivezetése tehát veszteséget okoz a kezelt vagyonnak, kvázi hozam típusú jövedelmet a kedvezményezettek nem tudnak kivenni ebben az évben, ha feltételezzük, hogy csak ez az egy gazdasági esemény volt az üzleti évben? Egyebekben a vagyon is csökken, ha az opciós jog értéke magasabb volt, mint az üzletrész vételára. Vagyis ezzel a gazdasági eseménnyel mind a hozamként (egyáltalán nem vehető ki), mind a tőkeként való kivétel lehetősége minimalizálódik a kezelt vagyonban?
Részlet a válaszából: […] kifizetéseknél a hozamkifizetés és a vagyonkiadás megkülönböztetése szempontjából a számviteli törvény 40/A. §-a (7)–(8) bekezdéseiben foglalt rendelkezésekből kell kiindulni.A számviteli törvény 40/A. §-a (7) bekezdése alapján bizalmi vagyonkezelés során az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített tartalékból akkor teljesíthető hozamkifizetés, ha a lekötött tartalékkal, továbbá a pozitív értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege a hozamkifizetés után sem csökken az induló tőke összege alá.A számviteli törvény 40/A. §-a (8) bekezdése alapján bizalmi vagyonkezelés során vagyonkiadásra csak az induló tőke – negatív tartalék, illetve tárgyévi adózott veszteség esetén a tartalékkal, illetve a tárgyévi adózott veszteséggel csökkentett induló tőke – összegéig kerülhet sor. A számviteli törvény előbb hivatkozott előírásából következik, hogy amennyiben a bizalmi vagyonkezelés során vagyonkiadásra kerül sor, akkor annak fedezete az induló tőke. Amennyiben a tartalék negatív, illetve a tárgyévi adózott eredmény veszteség, akkor a tartalékkal, illetve a tárgyévi adózott veszteséggel csökkentett induló tőkét lehet a vagyonkiadás során figyelembe venni. Ha a vagyont az üzleti év során (nem az üzleti év végi beszámoló adatainak ismeretében, az abban kimutatott vagyon alapján) kívánják kiadni, akkor a vagyonkiadáshoz közbenső mérleget indokolt készíteni, és a kiadható vagyon[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 10.
Kapcsolódó címke:

Pénzforgalmi áfa értékhatárának átlépése

Kérdés: Van egy betéti társaság, amely pénzforgalmi áfát választott. A pénzforgalmi értékhatárt átlépte 2023. október 15-én, amit én sajnos 2024 márciusában vettem észre. Minden számláját kivettem 2023. október 16-tól a pénzforgalmi áfából – több száz számláról van szó –, de valahogy mégis bent ragadt pár költség- és bevételszámla, ami 423 ezer forint áfafizetési kötelezettséget eredményezett. Ezek a számlák azért most kerültek előtérbe, mert 2025 januárban lettek kiegyenlítve kompenzálással. Nem tudom, mi a teendő ebben az esetben. Úgy gondolom, hogy be kell adni 2023 decemberre egy önrevíziót. A társasági adót nem befolyásolja, viszont a beszámolóban a mérleg sorai változnak. Közben a társaság átalakult kft.-vé 2025. február 15-ével. Mi ilyenkor a teendő?
Részlet a válaszából: […] elszámolást nem alkalmazhatja az olyan termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása esetében sem, amelynek ellenértékével meghaladja a pénzforgalmi elszámolás választására jogosító felső értékhatárt.Ugyanakkor az Áfa-tv. 196/F. § (4) bekezdése szerint az adóalany a 196/B. § (5) bekezdésére is figyelemmel a 196/B. § (2) bekezdés a) pontját a pénzforgalmi elszámolás megszűnését követően is alkalmazza. Ez azt jelenti, hogy főszabály szerint a pénzforgalmi elszámolás megszűnését követően mindazon ügyleteket illetően, amelyeket az adóalany még a pénzforgalmi elszámolás megszűnését megelőzően teljesített, viszont az ellenérték a megszűnés időpontjáig nem került kiegyenlítésre, a fizetendő adót a pénzforgalmi elszámolás szabályai szerint kell megállapítani, kivéve, ha a pénzforgalmi elszámolás megszűnése az alábbi esetek miatt következik be:a) a jogállásában olyan változás történik, amelynek eredményeként tőle adófizetés nem lenne követelhető (például alanyi adómentes jogállást választ),b) felszámolási, végelszámolási vagy kényszertörlési eljárás alá kerül,c) tevékenységét szünetelteti, vagyd) jogutód nélkül megszűnik.A kérdés szerinti esetben ennek megfelelően azt szükséges megvizsgálni, hogy a kimenő számlák esetében van-e olyan ügylet, amelyet az adóalany a pénzforgalmi elszámolás megszűnése előtt teljesített, ugyanakkor az ellenérték megfizetésére csak a pénzforgalmi elszámolás megszűnését követően került sor. Ha ugyanis a 2025-ben rendezett számlák között van olyan ügylet, amelynek teljesítési időpontja a pénzforgalmi elszámolás alkalmazására jogosító értékhatár meghaladását megelőző időpontra esik, azzal összefüggésben nem szükséges önellenőrzést végezni, hanem azt az ellenérték megtérítésének időpontjának figyelembevételével lehet a bevallásba beállítani.Amint a kérdésben is történik arra utalás, a levonási jog gyakorlásával összefüggésben is felmerülhet, hogy a ki nem egyenlített számlákon előzetesen felszámított adó hogyan vonható le. Ha a pénzforgalmi elszámolás az értékhatár meghaladása miatt szűnik meg,[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 10.
Kapcsolódó címke:

Vásárolt földterületen telkek kialakítása

Kérdés: A vállalkozás földterületet vásárol, amelyen több építési telket alakít ki, amelyek egy részét értékesíti, másik részén pedig lakásokat, társasházat (lakóparkot) épít, amelyeket később értékesít. A telkek felosztása megtörtént. 35 db helyrajzi számon nyilvántartott telek jött létre, magánút, társasházi telek, lakóház besorolással. A telkek nem közművesítettek. A kérdező a már elvégzett munkákat 11 címszó alatt sorolta fel (amelyeket az ismétlés elkerülése érdekében a válasznál ismertetünk).
Kérdései: Melyek azok a tételek, amelyek a telek értékébe beszámítanak, és melyek azok, amelyek az épület, építmény értékét növelik? Jól gondoljuk, hogy a telek, illetve épület, út, vezetékek, kerítés nyilvántartása a készletek között kell, hogy megjelenjen? Hogyan történik egy db telek értékének a megállapítása? Szükséges-e a könyvelésben minden telket külön-külön nyilvántartani értéken, vagy egy elkülönített nyilvántartás vezetése elegendő, hogy egy db telek értéke megállapítható legyen (értékesítés esetén szükséges)?
Részlet a válaszából: […] fizetett egyéb összegeket) is az egyes telkek között megosztani. Legalább 35 helyrajzi számon nyilvántartott telek lesz a főkönyvi nyilvántartásban, amelyek nyilvántartás szerinti értéke – az eddigiek alapján – a telek bekerülési értéke, a telekmegosztással összefüggően felmerült költségek adott telekre jutó hányada, esetleg a telekhez kapcsolódó többletköltségek.2. Vízjogi eljárás engedélyezése, feltételezhetően a vásárolt földterület egészével függ össze, ezért a vízjogi eljárás engedélyezésével kapcsolatosan felmerülő költségeket a telekmegosztással kapcsolatos beruházási költségek között indokolt – azok felosztása előtt – számításba venni.3. Csapadékcsatorna kitűzése.Mivel a csapadék elvezetésére szolgáló csatornát majd egyéb építményként kell kimutatni, a csapadékcsatorna kitűzésével kapcsolatosan felmerülő költségeket beruházásként kell elszámolni, a beruházások között elkülönítetten kell kimutatni mindaddig, amíg a csatorna el nem készül, majd a csapadékcsatorna bekerülési értékét fogja növelni.4. Lakópark területén építési és társasházi telkek infrastruktúrájához szükséges közművezetékek, víz- és szennyvízcsatorna-hálózat elkészítése.A felmerülő költségek elszámolásánál abból kell kiindulni, hogy a lakóépületen kívüli közművezetékeket (víz-, villany-, gázhálózatot), a szennyvízcsatorna-hálózatot megépítése után az ezen hálózatot működtető cégnek tárgyi eszközként kell majd átadni. Ezért az ezek bekerülésével kapcsolatos költségeket is közművenként külön-külön kell nyilvántartani. Ehhez az szükséges, hogy már a felmerülő költségeket is elkülönítetten kell a beruházások között kimutatni, gyűjteni mindaddig, amíg azok üzemképes állapotban az üzemeltetőnek nem adhatók át.5. ÉMÁSZ áramhálózati kft. csatlakozási díj.A számviteli előírások szerint a tárgyi eszközök között elkülönítetten kell kimutatni az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogokat, így a csatlakozási díjat is, természetesen telkenként. Az ÉMÁSZ tájékoztatását kell kérni ahhoz, hogy a csatlakozási díjat mely telkek figyelembevételével számította fel, illetve a jövőben megépítésre kerülő épületeket mikor, mikortól veszi számításba az újabb csatlakozási díj megállapításánál. Ez utóbbiak a csatlakozási díj – telkenkénti – értékcsökkenési leírása elszámolásánál, esetleg a telek későbbi értékesítésénél fontosak.6. Lakóutcák, parkoló, út, gázellátás, víz-, szennyvízellátás engedélyezésének egyesített tervei:– az ezzel kapcsolatosan felmerülő költségeket a 4. pont szerinti közművek bekerülési költségei között indokolt számításba venni, elsődlegesen beruházási ráfordításként elszámolni.7. Útépítési engedély (magánút).A lakóutcák megépítésével egyidejűleg vagy egyéb módon megépített utak költségeit is elkülönítetten kell kimutatni a beruházási számlán, addig nem lehet magánútról beszélni, amíg az üzemkész állapotban nincsen, és térítés nélkül a magánutat üzemeltetők rendelkezésére nem bocsátották. Így az útépítési engedélyezéssel kapcsolatos költségek is az útépítés költségébe tartoznak, azaz beruházásként számolandók el.8. Telkek (helyrajzi számonként) kerítésének elkészítése,[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 24.
Kapcsolódó címke:

Egyéni cég – jegyzett tőkében figyelembe nem vett eszközök

Kérdés: Egyéni vállalkozó 2024. 11. 30-án átalakul egyszemélyes kft.-vé. Az átalakulás jogutódlással történik, nem új vállalkozás indul, az egyéni vállalkozás megszűnik. Az Evectv. 19. §-ának rendelkezései szerint zárónappal készült nyitó vagyonmérleg-tervezet, ami egy az egyben tartalmazza a vállalkozó tárgyi eszközeit, pénzeszközeit, követeléseit és kötelezettségeit is. Mindent átvisz a jogutód kft.-be. A jegyzett tőkét készpénzben befizeti, nem pénzbeli hozzájárulásként semmi nem kerül a jegyzett tőkébe. 2024. 11. 30-án a készlet 10 M Ft, vevői követelése 5 M Ft, szállítói tartozás nincs. Ezek a tételek a kft. nyitómérlegében szerepelnek. A vevői követelés 2024. 12. hónapban be is folyik a kft. bankszámlájára. Hogyan alakul a megszűnő egyéni vállalkozás szja-bevallása? Bevételként (adóztatandó tételként) kell-e kimutatni a készletet és a vevői követelést? Tekintettel az szja-törvény 10. számú melléklet „II. Az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésével összefüggő bevételek”-re, ami nem rendelkezik a vevő és a szállító elszámolásáról, és tekintettel a 49/A. § 2., 3., 4. és 5. bekezdésére. Egyik paragrafus sem említi azt az esetet, amikor átadásra kerül a követelés és a leltár a vagyonleltárban, de nem „nem pénzbeli hozzájárulásként”. Jelen jogszabályi hivatkozásokban mit jelent pontosan a nem pénzbeli hozzájárulás? Jegyzett tőkébe bevitt vagyonelemet?
Részlet a válaszából: […] szereplő követelések értéke. Így az Szja-tv. 49/A. § (4) bekezdés a) pontja alapján vállalkozói bevételnek számít a nem pénzbeli hozzájárulásként a kft. tulajdonába adott, a leltárban feltüntetett készleteknek és a tételes kimutatásban szereplő követelésnek a kft. alapító okiratában meghatározott értéke. A kft. könyveiben a követelés már a kettős könyvelés szabályai szerint jelenik meg, azaz ő már nem fogja ezt leadózni, csak hozzá folyik be a bevétel. A kft. sajáttőke-oldalon csakis jegyzett tőkét és tőketartalékot szerepeltethet. A kft. legalább 3 millió Ft jegyzett tőkével hozható csak létre. A kft. szabad döntésére van bízva, hogy mekkora legyen a jegyzett tőke. Tőketartalék az Szt. 36 § (1) bekezdés b) pontja értelmében[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 10.
Kapcsolódó címkék:  

Követelés engedményezése ingyenesen

Kérdés: Adott egy „Eladó” Kft., egy „Vevő” Kft. és egy „Társaság” Kft. Az „Eladó” Kft. 5000 E Ft-os részesedéssel rendelkezik a „Társaság” Kft.-ben (mely üzletrész alapítás útján került a tulajdonába, mely 100%-os tulajdonjogot biztosít részére), továbbá kölcsönt adott 100.000 E Ft értékben. Ezen 100%-os (és 5000 E Ft-os névértékű) üzletrészt és a 100.000 E Ft kölcsönt a „Vevő” Kft. megvásárolja 5000 E Ft értéken az „Eladó” Kft.-től, mely szerint a „Vevő” Kft. az üzletrészt és a kölcsönkövetelésre jogosító hitelviszonyt megtestesítő jogokat a meghatározott 5000 E Ft értéken megvásárolja (tehát a szerződésben nincs kikötve, hogy az üzletrész és a követelés milyen értéket képvisel az 5000 E Ft értékből). Az adásvételi szerződés szerint a kölcsönkövetelést az „Eladó” Kft. a jelen szerződéssel kifejezetten és visszavonhatatlanul „Vevő” Kft.-re engedményezi. A szerződés vételár meghatározása pontjában az szerepel, hogy „Felek megállapodnak abban, hogy az üzletrész vételára 5000 E Ft”. A három társaság egymásnak a Tao-tv. alapján kapcsolt vállalkozása. „Eladó” Kft. időközben megszűnt (2018-ban). Az első kérdésünk az, hogy a „Vevő” Kft. esetében hogyan kell könyvelni a gazdasági eseményt? Véleményünk szerint a részesedés bekerülési értéke 5000 E Ft lesz, és a követelést csak a 0-s számlaosztályban mutatja ki. Amikor a követelésre befolyik az összeg, akkor a vásárolt követelésre befolyt összeget a számviteli törvény 84. § (7) bekezdésének m) pontja szerint a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként kell elszámolni. A második kérdésünk, hogy mi a helyzet akkor, ha a „Vevő” Kft. konszolidált beszámoló készítésére kötelezett, és a „Társaság” Kft.-t bevonja a konszolidálásba? Ez esetben a konszolidáció hogyan fog kinézni, ha a „Vevő” Kft. könyveiben 0 E Ft szerepel a követelések között, a „Társaság” Kft. könyveiben pedig 100.000 E Ft a kötelezettségek között?
Részlet a válaszából: […] követelés névértéke –, a 0. Nyilvántartási Számlák számlaosztályban kell nyilvántartásba vennie.A számviteli törvény előírása alapján a térítés nélkül (visszaadási kötelezettség nélkül) átvett, az ajándékként, hagyatékként kapott eszközöket is értékkel ki kell mutatni a könyvekben és a mérlegben.Mivel a „Vevő” Kft. ingyen szerezte meg a követelést, ezért a térítés nélkül kapott követelés állományba vételét az átadás-átvétel időpontjával piaci értéken a pénzügyi műveletek egyéb bevételével szemben állományba kell venni. Piaci érték ebben az esetben a várható befolyási összeg. A számviteli törvény 45. §-a (1) bekezdés c) pontjának az előírása alapján a passzív időbeli elhatárolások között halasztott bevételként kell kimutatni a pénzügyi műveletek bevételeként elszámolt térítés nélkül kapott eszközök értékét, majd az így kimutatott halasztott bevétel összegét – a számviteli törvény 45. §-a (2) bekezdésének az előírása alapján – a térítés nélkül átvett eszközök bekerülési értékének, illetve bekerülési értéke arányos részének költségkénti, ráfordításkénti elszámolásakor kell megszüntetni. Ennek megfelelően az elhatárolt bevételt akkor kell feloldani, ha például a követelésre értékvesztést számolnak el, illetve a követelést behajthatatlan követelésként kivezetik a könyvekből, vagy ha a követelés valamilyen más jogcímen kikerül a könyvekből (engedményezik, apportálják, térítés nélkül átadják stb.). A mindenkor elszámolt veszteség összegével azonos összegben kell a bevételt feloldani, így az eredményhatásnak minden esetben nullának kell lennie. A számviteli törvény hivatkozott előírásainak következménye, hogy a térítés nélkül kapott követelések ugyan a könyvekben és a mérlegben értékkel kimutatásra kerülnek, azonban az állományba vételnek eredményhatása nem lehet. Az elhatárolt bevételt ugyanolyan bevételként kell feloldani, amilyen bevételből az időbeli elhatárolás alá került.A vásárolt követelés pénzügyi rendezésekor az adós által fizetett összeggel az egyéb követelés összegét kell csökkenteni, és ezzel egyidejűleg a 0. Nyilvántartási Számlák számlaosztályban nyilvántartott követelés összegét is módosítani kell.A vásárolt követelés könyv szerinti értékét meghaladóan kapott összeget a számviteli törvény 84. §-a (7) bekezdés m) pontjának az előírása alapján a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként kell elszámolni. Mindaddig, amíg a vásárolt[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. május 22.
Kapcsolódó címke:

Kamat- és kezelésiköltség-támogatás lízingnél

Kérdés: Egy kft. Széchenyi Lízing Go konstrukció keretén belül zárt végű lízingszerződést kötött tehergépjármű beszerzésére. A lízinget finanszírozó cég által felszámított kamatra és kezelési költségre az 1368/21. (VI. 10.) Korm. határozat alapján a kft.-t állami kamat- és kezelésiköltség-támogatás illeti meg. A kft.-ben kamatra (T871), illetve kezelési költségre (T532) a lízingcég által a havi értesítőkön szereplő teljes kamat-, ill. kezelési költséget könyveljük a lízinggel mint kötelezettséggel szemben (K449), az állami támogatásokat pedig kötelezettségcsökkentő tételként egyéb bevételre (T449 – K967). (Ezek „Előlegezett kamat-, illetve kezelésiköltség-támogatás”-ként kerülnek feltüntetésre a havi értesítő mellékletében.) A lízingbe adó pénzügyi társaság felé a törlesztendő tőkével együtt a csökkentett kamat- és kezelési költség kerül megfizetésre, miközben a fizetési értesítőjükön mindig a teljes összeg szerepel, a fentiekben részletezett támogatásokat pedig csatolt mellékletekben vezetik le, és ott tüntetik föl az aktuálisan fizetendő összeget is. Helyes-e így a könyvelésünk? Vagy eleve a ténylegesen, tehát a támogatásokkal csökkentett fizetendő kamatot, ill. kezelési költséget kell T871-re és T532-re könyvelni? (A havi mellékletekben fizetendő nettó kamatot és kezelési költséget is külön oszlopban szerepeltetik.)
A másik kérdésem, hogy a beszerzett teherautóra mint műszaki eszközre igénybe vehetjük-e a Tao-tv. 7. § (1) bekezdés zs) pontja szerinti adóalap-csökkentő kedvezményt? A társaság villanyszereléssel foglalkozik, kereskedelmi, vendéglátóipari stb. létesítmények teljes körű villamos hálózatát építik meg, ehhez használják a teherautóikat a villanyszerelési anyagok szállítására (3,5 tonna alatti tehergépkocsikat szereznek be általában, és ahogy növekedett a rendelésállomány, a munkamennyiség, úgy növelték a beszerzendő járművek számát).
A harmadik kérdésem, hogy a Tao-tv. 22/A. § (1) bekezdése, illetve (2) bekezdése szerinti társaságiadó-kedvezményt a teljes kamatra (vagyis amit a T871-re könyvelünk), vagy csak a támogatással csökkentett kamatösszegre (T871-ből a K967-re könyvelt összeget levonva) vehetjük igénybe?
Részlet a válaszából: […] ismerte a lízinggel kapcsolatos elszámolási szabályokat.A lízingbe vételt már bemutattuk. A lízingbe vevő a lízinget finanszírozó cégnek (a lízingbe adónak) számla alapján lízingdíjat fizet, jellemzően havonta, amely két részből tevődik össze: egyik eleme a törlesztőrészlet, a másik eleme pedig a kamat (kezelésiköltség-része nincs!!, még akkor sem, ha kezelésiköltség-támogatást is kap).A törlesztőrészlettel a hosszú lejáratú kötelezettséget kell csökkenteni: T 448 – K 454, a kamatot pedig kamatként kell könyvelni: T 873 – K 454. (Kezelési költség nem lehet, ezért tehát azt könyvelni sem lehet!)A lízingcég által feltüntetett kezelési költség – feltételezzük, hogy – a törlesztőrészlet lehetne, de törlesztőrészletről nincs szó!A lízingbe adónak tehát– a havonta törlesztendő részletet és– az esedékes kamatot kell közölnie,a kft.-nek pedig megfizetnie. A kezelési költség lízing esetében értelmezhetetlen. Mivel a lízingbe adó pénzügyi társaság, elképzelhető, hogy külön kezelési költséget is felszámít, amit bankköltségként indokolt elszámolni (T 532), de külön kell kezelni.A kapott támogatást, amennyiben az kamattámogatás is, és bankköltségnek minősülő kezelésiköltség-támogatás is, akkor nem kell megbontani, egy összegben könyvelendő, de halasztott bevételként időbelileg elhatárolandó, az időbeli elhatárolást a kamat és a kezelési költség egészéhez viszonyított arányban kell megszüntetni.Egyéb esetben külön kell kimutatni a kamattámogatást, illetve az egyéb támogatást, mindkét összeget időbelileg elhatárolni, az elhatárolást pedig költség-, illetve ráfordításarányosan megszüntetni, feltételezhetően a lízing időtartama alatt.Összefoglalóan: Helytelen a könyvelésük! Egyrészt azért, mert a zárt végű lízing keretében könyvelendő tételek lényeges elemeinek a könyvelése hiányzik (beszerzés, törlesztés, aktiválás), másrészt a lízinggel kapcsolatosan könyvelt tételek gazdasági tartalma nincs meghatározva, nem utolsósorban azért, mert a támogatás elszámolása hiányzik, vagy jogszabályellenes.A Tao-tv. 7. § (1) bekezdés zs) pontja szerint akkor csökkenthető az adóalap a lízingelt[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 24.
Kapcsolódó címke:

Összeolvadásnál határidőn belül nem nyújtják be a vagyonmérleget

Kérdés: Három cég összeolvadásáról folytattak tárgyalást a tulajdonosaik 2024-ben. A 2024. 06. 30-ai fordulónappal elkészült vagyonmérleg- és vagyonleltár-tervezetek könyvvizsgálatot követően jóváhagyásra kerültek. A fenti dokumentumok alapján meghozták a cégek vezetői az összeolvadásról a döntést, melyben az összeolvadás dátumát 2024. 12. 31. napjában határozták meg. A számviteli törvény 136–144. §-a alapján az átalakuló társaságoknak az átalakulás napját követő 90 napon belül letétbe kell helyezni a cégbíróságnál a végleges vagyonmérleget, végleges vagyonleltárt, illetve ugyanezen határidőn belül a számviteli törvény szerinti beszámolót közzé kell tenni az átalakulással megszűnő jogelőd társaság(ok)nak. Kérdésünk arra irányul, hogy milyen jogkövetkezményei lehetnek annak, ha a 90 napos határidőt nem tudják tartani, és az átalakulási végleges vagyonmérleget nem nyújtja be határidőben a vállalkozás? Azonosak a következmények a normál éves beszámolóleadási határidő elmulasztásával, vagy vannak speciális jogkövetkezmények ebben az esetben?
Részlet a válaszából: […] előírása szerint az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő nap és az átalakulás napja közötti időszak egy üzleti évnek minősül.]Amennyiben a vállalkozó nem tesz eleget a letétbe helyezési, illetve a közzétételi kötelezettségének, és a letétbe helyezés, a közzététel elmaradása harmadik fél jogos érdekeit érinti, akkor a számviteli törvény 154. §-a (11) bekezdésének az előírása alapján harmadik fél kezdeményezheti a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárását. A cégbíróság a törvényességi felügyeleti eljárás keretében a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 81. §-a (1) bekezdés b) pontjának az előírása alapján a törvényes állapot helyreállítása érdekében az intézkedésre okot adó körülménytől, illetve annak súlyától függően a vállalkozót, illetve ha megállapítható, hogy a törvényességi felügyeleti eljárásra a vezető tisztségviselő adott okot, a vezető tisztségviselőt 100 000 Ft-tól 10 millió Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújthatja. A Ctv. szabályaiból következik, hogy a pénzbírságolás a végleges vagyonmérleg be nem nyújtása esetén is fennáll.Ezen túlmenően a számviteli törvény szerinti kötelezettségek teljesítésének elmulasztására az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 227. §-a tartalmaz előírást, mely szerint az állami adó- és vámhatóság a számviteli törvény szerinti beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének elmulasztása esetén harmincnapos határidő tűzésével felhívja az adózót a kötelezettség teljesítésére. Ha az adózó a felhívás szerinti határidőben a kötelezettség teljesítését nem pótolja, az állami adó- és vámhatóság harmincnapos határidő tűzésével kettőszázezer forint mulasztási bírság kiszabása mellett ismételten felhívja az adózót a kötelezettség teljesítésére. Ha az adózó a beszámoló letétbe helyezési, illetve közzétételi kötelezettségének az ismételt felhívásban szereplő határidőn belül sem tesz eleget, az állami adó- és vámhatóság az adózó adószámát hivatalból törli,[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 10.
Kapcsolódó címkék:  

Tartozásátvállalás másként

Kérdés: Kft.-nk („A” cég) tulajdonosa egy másik kft.-nek („B” cég). A „B” cégnél rendelkezésre álló közel 40 millió forintot fel lehet adómentesen használni „A” cégben? Pl. szállítói kötelezettségek vagy adókötelezettség kiegyenlítésére? „B” cég nem szeretne kölcsönt nyújtani. Milyen egyéb lehetőségei vannak adómentesen a pénz kihelyezésére, és „B” cégnek a gazdasági tevékenysége során való felhasználására? Ha ez nem lehetséges, milyen adókötelezettség terheli „A” és „B” céget a fenti kötelezettségek kifizetésekor?
Részlet a válaszából: […] ellenérték (nulla kamat) alapján számított különbözetnek megfelelő összeggel (a kölcsön időtartamára számított piaci kamattal)– a kölcsönnyújtó „B” növeli,– a kölcsönt igénybe vevő „A” cég csökkentiaz adózás előtti eredményét. (A kölcsönnyújtást könyvelni kell!)Hasonló a helyzet abban az esetben is, ha a „B” cég az „A” cég kötelezettségét kiegyenlíti. Ez esetben – természetesen szerződéssel alátámasztott – tartozásátvállalás történik, amit úgy kell könyvelni, hogy az átvállalt kötelezettséget a pénzügyi rendezéskor a „B” cég egyéb ráfordításként számolja el, az „A” cég pedig a „B” cég által kiegyenlített kötelezettséget elengedett kötelezettségként egyéb bevételként mutatja ki. Ez esetben az átvállalt (kiegyenlített) teljes kötelezettség összegével a „B” cégnél növelni, az „A” cégnél csökkenteni kell az adózás előtti eredményt.Kölcsönnyújtás esetén a „B” cég a kölcsön összegét visszakapja a kölcsönszerződés szerint, így végleges vesztesége az elmaradt kamat és annak az adóalap-növeléssel járó társaságiadó-fizetési kötelezettsége.Tartozásátvállalásnak[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2025. április 10.
Kapcsolódó címke:
1
2
3
10