Társult vállalkozás konszolidálása


Konszolidációnál, ha van egy társult cég, amelynek csak az eredményét konszolidáljuk, abban az esetben, ha ennek a társultnak van leányvállalata vagy társult vállalkozása, azokat konszolidálni kell a társulatba, és úgy kell a társult eredményét tovább konszolidálni?
Példa:
"A" cég 48%-kal tulajdonos "B" társaságban – ez társult vállalkozás. Ha "B" 90%-ban tulajdonosa "C"-nek, akkor őt teljeskörűen konszolidálni kell "B"-be, és az így kapott eredményt konszolidáljuk "A"-ba? Ha "B" 45%-ban tulajdonosa "C"-nek, akkor ez "A" szempontjából 21,6%, így az ő eredményét konszolidálni kell "B"-be, és az így kapott eredményt konszolidáljuk "A"-ba? Ha "B" 20%-ban tulajdonosa "C"-nek, akkor vele már nem kell foglalkozni, mert az "A" cég részesedése 9,6%, így ő már nem társult? Vagy mivel a "B"-nek társultja, ezért a "B"-be kell konszolidálni az eredményt, és az így kapott "B"-t kell konszolidálni "A" cégbe?


Megjelent a Számviteli Levelekben 2020. december 10-én (437. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 8400

[…] megegyezik –, akkor a "B" cég – a számviteli törvény 3. §-a (2) bekezdés 1. pontja alapján – anyavállalatnak minősül a "C" társaság tekintetében (a "C" társaság pedig leányvállalata). Így a "B" cégnek mint anyavállalatnak összevont (konszolidált) beszámolót kell készítenie – melybe a "C" céget is teljeskörűen be kell vonnia –, ha egyébként a számviteli törvény 116-119. §-aiban felsorolt valamelyik mentesítési lehetőséggel nem tud élni. Ha a "B" cég, mint az "A" cég társult vállalkozása, összevont (konszolidált) éves beszámolót készít, akkor azt kell az "A" cégnél a társult vállalkozás konszolidálásánál figyelembe venni (ez a konszolidált beszámoló azonban más leányvállalatok adatait is tartalmazhatja). Ha nem készít a "B" cég összevont (konszolidált) éves beszámolót, akkor a "B" cég éves beszámolója alapján kell a konszolidálást végrehajtani.Amennyiben a "B" cég 45%-ban vagy 20%-ban tulajdonosa a "C" cégnek – és a tulajdoni arány a szavazati aránnyal megegyezik –, akkor a "B" cég nem minősül anyavállalatnak, így összevont (konszolidált) éves beszámolót sem kell készítenie. Ebben az esetben a "B" céget a legutolsó éves beszámolója alapján kell konszolidálni az "A" cégnél, ezért a "C" cég beszámoló­adatai ez utóbbi két esetben nem értelmezhetőek az "A" cég konszolidációja szempontjából. Ha a "B" cég 45%-ban vagy 20%-ban tulajdonosa […]
 
Kapcsolódó címkék:  
 

Elküldjük a választ e-mailen*

*
*ingyenes választ évente csak egyszer küldünk.
A *-gal megjelölt mezőket kötelező kitölteni.