Jegyzett tőke forintban és euróban


„A kollektív befektetési formákról és kezelőikről, valamint egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról” szóló 2014. évi XVI. törvény hatálya alá tartozó Befektetési Alap a jegyzett tőkéjét forintban és euróban tartja nyilván. A jegyzett tőke euró- (legyen 100 euró) összegének egy része még pénzügyileg nem teljesült, a jegyzett, de még be nem fizetett tőke soron szerepel (legyen 40 euró). Kérdés, hogy az év végi átértékeléssel kapcsolatos, mivel jegyzett, de még be nem fizetett tőkekövetelés is.
– A jegyzett tőke euróösszegét át kell értékelni?
– A jegyzett, de még be nem fizetett tőke összegét át kell értékelni?
– A jegyzett tőke euróösszegéből a 40 eurót, a jegyzett, de még be nem fizetett tőke összegéből is a 40 eurót át kell értékelni?
– Semmit nem kell átértékelni?


Megjelent a Számviteli Levelekben 2025. január 9-én (518. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 9784

[…] kellett határozni a jegyzett tőkét forintban vagy euróban. Gyakran előfordul, hogy az alapítók forintban határozzák meg a jegyzett tőke összegét, és azt devizában (euróban) fizetik be. Ez esetben a könyvviteli nyilvántartásokat forintban kell vezetni. Így a jegyzett, de még be nem fizetett tőkét is forintban kell kimutatni, ezért év végén azt nem kell átértékelni. A jegyzett, de még be nem fizetett tőkének az euróban befizetett összegét kell a befizetéskor forintra átszámítani, és az átszámításkor mutatkozó különbözetet árfolyam-különbözetként kimutatni. (A létesítő okirat módosításával lehet tőketartalékba helyezett összeg […]
 
Kapcsolódó címkék:  
 

Elküldjük a választ e-mailen*

*
*ingyenes választ évente csak egyszer küldünk.
A *-gal megjelölt mezőket kötelező kitölteni.