×

392. Számviteli Levelek / 2018. szeptember 27.
TARTALOM

     
7699. kérdés  
Az intézetünkbe beérkező szállítói számlák közül kb. 5% az, amit visszaküldünk amiatt, mert a számlán megjelölt fizetési határidő már lejárt, amikor kézhez vettük. Helyesen járunk-e el, illetve milyen jogszabályra hivatkozva küldhetjük vissza ezen szállítói számlákat?
Kapcsolódó címke:
7700. kérdés  
Ha a vevő az ellenértéket részletekben fizeti ki, a számlát mikor kell kiállítani számviteli, illetve áfabevallási szempontból?
Kapcsolódó címke:
7701. kérdés  
A kft. minden év decemberében fizet osztalékelőleget, amelyből nemcsak a személyi jövedelemadót, hanem az egészségügyi hozzájárulást is levonta. Ez utóbbit azonban csak az osztalékká váláskor vallotta be. A társaság a vezetés és a tagság döntése alapján járt így el, azért, hogy a későbbi rendezés ne maradjon el a tulajdonosok részéről. Ha 2018-ban is lesz osztalékelőleg-fizetés, akkor mit tegyünk? 2019-ben az osztalékká váláskor már nem 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás lesz, hanem 19,5 százalék szociális hozzájárulási adó.
Kapcsolódó címke:
7702. kérdés  
A társaság az ingatlant bérbeadás útján hasznosítja. Szüneteltetheti a bérbe adott üzlethelyiség amortizációelszámolását a társaság?
Kapcsolódó címkék:  
7703. kérdés  
A vámhatóság 2017-ben az előző éveket érintő vámellenőrzést tartott, és ennek eredményeként pótlólagos vámfizetésre kötelezte a társaságot. A vámhatósági határozat – fellebbezés után – 2017 decemberében jogerőre emelkedett. A vámhatósági határozatot, a hibahatásokat mikor kell könyvelni?
7704. kérdés  
A társaság a 2015. évben vásárolt ingatlan értéke alapján a 2015-ben megállapított illetéket nem fizette meg és nem számolta el, mert fellebbezett. A fellebbezés 2018-ban zárult le, az illetéket – módosított összegben ugyan, de – meg kell fizetni. A helyes számviteli elszámolásra kér választ a társaság.
Kapcsolódó címke:
7705. kérdés  
Egyetemünk egyházi támogatású felsőoktatási intézmény. Rendezvényeinken rendszeresen felmerül akár oktatói, akár hallgatói oldalról a catering (kávé, tea, sütemény, hidegszendvics, pólóosztás stb.). A kérdés az, hogy az egyetemünk ebben az egyházi támogatású szerepkörben hogyan kezelheti a reprezentáció kérdését (mikor az és mikor nem) és annak adóvonzatát?
Kapcsolódó címke:
7706. kérdés  
"A" egyszemélyes kft. ügyvezetője társas vállalkozó, heti 40 órás munkaviszony mellett, melyet közszférában teljesít. Az ügyvezető a cég nevében megbízási szerződést köt "B" Kft.-vel, szerződés szerint teljesít, és "B" Kft. átutalja a szerződés szerinti 30 000 Ft-ot az "A" Kft. bankszámlájára.
Az ügyletről számla nem készül. "A" Kft.-nek tárgyidőszakban nincs egyéb bevétele.
– A 30 000 Ft megbízási díj "A" Kft.-ben milyen jogcímen könyvelhető?
– Szükséges-e számla kiállítása "A" Kft. részéről?
– 30 000 Ft megbízási díj után kinek és milyen jogcímen keletkezik adó- és járulékfizetési kötelezettsége?
Kapcsolódó címke:
7707. kérdés  
Egy betéti társaság kültagja munkaviszonyban dolgozik (heti 10 órában) a cégben. A kültag emellett főállású katás egyéni vállalkozó, aki ugyanazon tevékenységi körben több cégnek is számláz év közben. Az egyéni vállalkozó számlázhat a bt.-nek vállalkozási szerződés alapján, amelynek egyébként a kültagja is?
Kapcsolódó címke:
7708. kérdés  
Ügyfelünk koncertszervezéssel foglalkozik. A cég foglalkoztatottai között szerepel egy előadóművész. A számára (fellépésekre) biztosított ruházat (öltöny, cipő stb.) elszámolható-e adómentesen, ha csakis kizárólag a színpadon és turnékon használja ezeket? Év közben raktárban tárolják a ruhadarabokat, stylist és jelmeztervező választja ki azokat, hogy egyedi színpadi előadáshoz megfelelőek legyenek. Szükséges-e ehhez valamilyen belső szabályzat, nyilvántartás?
Kapcsolódó címke:
7709. kérdés  
Autókereskedő kft. autót ad el, amelyet a vevőnek bank finanszíroz meg. Így a vevő a kereskedőnek az önrészt fizeti meg készpénzben, amelyről a kereskedő előlegszámlát állít ki. Majd a kereskedő a teljes összegről kér számlát a banktól, mert a vevő a továbbiakban már a banknak tartozik, ugyanis a bank a kereskedőnek átutalja a befizetett önrésszel csökkentett tartozást. A kereskedő így az előlegszámlát sztornírozza, hogy ne szerepeljen duplán. Helyes-e az eljárás?
Kapcsolódó címke:
7710. kérdés  
Betéti társaság bezárásánál mi a teendő a tagi kölcsönnel, amit a tulajdonos nyújtott?
7711. kérdés  
Az "A" kft. 100 százalékos tulajdonosa a "B" kft.-nek. A "B" kft. 2018-ban tőkeemelést hajtott végre eredménytartaléka terhére, amelyet a cégbíróság bejegyzett. Kell-e könyvelni ezt a gazdasági eseményt a tulajdonos "A" kft.-nél? Ha igen, akkor hogyan, milyen dátummal?
Kapcsolódó címke:
7712. kérdés  
Tavasszal a szomszéd 4 ha repcét tévedésből kitárcsázott. A kft. elsődlegesen a 6-7. számlaosztályban könyvel. A betakarítás megtörtént, és szeretnénk a kárt rendezni. A 4 hektáron a kitárcsázásig felmerült közvetlen költségek összege 562 500 Ft, átvezethető-e az egyéb ráfordítások közé? Az átlagtermést már a csökkentett területre számítottuk. A káreseménnyel kapcsolatos könyvelési tételekhez kérem a segítségüket.
Kapcsolódó címke:
7713. kérdés  
A kft. az őstermelőkkel mezőgazdasági szolgáltatási szerződést köt: minden munkaműveletet a kft. végez el, és havonta számláz, a terményt is a kft. vásárolja fel és fizeti ki. Ha az őstermelő elhalálozik, akkor a továbbiakban kinek a nevére kell számlázni a költségeket? Kinek a nevére kell kiállítani a felvásárlási jegyet? Tudjuk, hogy az adott személy elhalálozott, de a hagyatéki eljárásra belátható időn belül nem kerül sor.
Kapcsolódó címke:
7714. kérdés  
Lehet-e árfolyam-különbözet a deviza-betétszámlán? Ha nem, akkor mikor és hol jelenik az meg? Kérek számlaösszefüggéseket is!
Kapcsolódó címke:
7715. kérdés  
A kft. megalakulása után az rt. helyett kifizette a szolgáltatói számlákat, majd azokat továbbszámlázta az rt.-nek. Az rt. nem fizetett, a kft. a követelést behajthatatlannak minősítette, mert a bíróság az rt.-t fizetésképtelennek minősítette, amelyet a Legfelsőbb Bíróság is helybenhagyott, mert a bank több milliárd forintos zálogjogot jegyeztetett be. Helyesen jár el a kft.?
Kapcsolódó címkék:  
7716. kérdés  
Cégünk szagosított gáz értékesítésével foglalkozik. Vásárolja a gázt, a szagosítást pedig egy kft. végzi el. Hogyan kell elszámolni a szagosítás költségeit? Lehet az alvállalkozói teljesítmény?
Kapcsolódó címke:
7717. kérdés  
A kft.-nél törzstőkeemelést hajtanak végre. A tulajdonosok már átadták a tőkeemeléshez szükséges eszközöket. Hogyan kell a kft.-nél a tőkeemeléshez kapcsolódóan átvett eszközöket kimutatni?
Kapcsolódó címke:
7718. kérdés  
Az üzemeltető kft. a felé számlázott költségeket továbbszámlázza, változatlan formában. Kérdés, hogy a kft. üzemeltetését végző dolgozók munkabérét és annak járulékait lehet-e a kft. felé számlázni, és az így számlázott összegeket a kft. megbízói felé továbbszámlázni?
Kapcsolódó címke:
7719. kérdés  
A tehergépkocsi járóképes alvázára vásárolt plató és TIR-ponyva egyedileg minősíthető-e, és ha igen, de egy éven belül – a fokozott igénybevétel miatt – elhasználódik, akkor nem minősül befektetett eszköznek?
Kapcsolódó címkék:  
7720. kérdés  
Cégünk lejárt követeléseket vásárolt. A követelések szerinti eredeti adós azonban többszöri felszólítás után sem fizetett. Így végrehajtásra került sor. A végrehajtás során a cég követelései fejében egy használt ingatlant kapott, amelynek az értékét a végrehajtó meghatározta. A végrehajtó által meghatározott érték eltért a vásárolt követelések könyv szerinti értékétől, de piaci értéke is kevesebb. Hogyan kell a különbözeteket rendezni? Hogyan kell elszámolni a végrehajtás során felmerült költségeket?
Kapcsolódó címke:
7721. kérdés  
A kft. tagjai – a Ptk. előírásaira is tekintettel – értékesítik üzletrészeiket a hitelt folyósító hitelintézet részére oly módon, hogy az értékesítés ellenértékét az értékesítést követő jövőbeni események alakulása függvényében határozzák meg. Helyes ez így? Mikor kell az értékesítést elszámolni?
Kapcsolódó címke: