×

98. Számviteli Levelek / 2005. január 20.
TARTALOM

     
1998. kérdés  
Milyen szabályok vonatkoznak 2005-ben a csekély értékű ajándék juttatására?
Kapcsolódó címke:
1999. kérdés  
Utalvány formájában adott juttatás mikor lehet természetbeni juttatás?
Kapcsolódó címkék:  
2000. kérdés  
2005-ben az üzleti partnereknek adott bruttó 5000 Ft alatti ajándék kis értékű ajándéknak minősül-e, és nem kell figyelembe venni az üzleti ajándék adómentes, illetve adóköteles részének számításánál?
Kapcsolódó címke:
2001. kérdés  
Cégemblémával és hirdetési szöveggel ellátott naptárajándék kis értékű ajándék, egyéb reprezentáció vagy reklámtárgy?
Kapcsolódó címke:
2002. kérdés  
A céges telefon feltöltőkártyával működik, melynek célja a takarékosság. Kérdés, hogy természetbeni juttatásnak minősül-e? Adózni kell-e utána?
Kapcsolódó címkék:  
2003. kérdés  
A 4 napos autópálya-matrica, saját gépkocsi hivatali használata esetén, milyen módon fizethető ki adómentesen 2005-ben? Mi a helyzet a cégautó esetében?
Kapcsolódó címkék:  
2004. kérdés  
2005-től az Szja-tv. szabályozza az adómentesen adható utazási költséget. Új pontként bekerült, hogy csak a bérlet 80%-a téríthető adómentesen. Miként néz ez ki a gyakorlatban?
2005. kérdés  
Utalvány formájában történő természetbeni juttatás esetén a szállítási, postázási költség is jövedelemnek számít-e a magánszemélynél?
Kapcsolódó címke:
2006. kérdés  
Nem biztosított magánszemélynek milyen esetben lehet természetbeni juttatást adni?
Kapcsolódó címke:
2007. kérdés  
Változik-e 2005-ben a minden munkavállalónak azonos feltételekkel történő juttatásra vonatkozó adózási szabály?
Kapcsolódó címke:
2008. kérdés  
Belső szabályzat alapján hogyan lehet a 2005. évtől természetbeni juttatást adni?
Kapcsolódó címke:
2009. kérdés  
Kft.-tagok részére is adható üdülési csekk adómentesen? A tagok munkavégzésre kötelezettek.
Kapcsolódó címke:
2010. kérdés  
Társaságunk üzemi konyhát üzemeltet, ahol a dolgozók étkeznek. A konyha működtetésével kapcsolatos áram- és vízdíj, bérleti díj, gázdíj megfizetése természetbeni juttatásnak minősül-e 2004-ben és 2005-ben? A menü árába nem épültek be a feltüntetett költségek.
Kapcsolódó címke:
2011. kérdés  
Önkormányzati rendelet alapján parkolóhely-megváltási díjat kell fizetni, 250 E Ft + áfa parkolóhelyenként. A számlán "gépkocsiparkoló építése, karbantartása" szerepel. Egyik bérbe adott egységünknél 25 db parkolóhelyet írtak elő. Működési engedélyt egységünk addig nem kap, ameddig nincs kifizetve. Megállapodás alapján részletekben fizetünk: 2500 Ft + áfa előleget, és havonta 250 E Ft + áfát. A bérlő 2700 E Ft + áfát átvállalt, és "parkolóhely-megváltás" címen átutalt részünkre. A fentieket hogyan kell könyvelni?
Kapcsolódó címke:
2012. kérdés  
Társaságunk főtevékenysége építőipari gépek, berendezések kölcsönzése. Vannak olyan speciális földgépek, amelyek működtetését csak az arra a típusú nehézgépre vonatkozó gépkezelői vizsgával és a gépkezeléshez szükséges egyéb dokumentumokkal rendelkező gépkezelő láthatja el. Az ilyen típusú gépeket csak gépkezelővel együtt adhatjuk bérbe. A szerződés egyértelműen rögzíti, hogy a bérbevevő feladata a biztonságos működés feltételeinek biztosítása, továbbá a műszaki irányítás feladatának ellátása. A bérbevevő számos esetben székhelyünktől eltérő helységekben foglalkoztatja a szóban forgó gépeket, amiről információval nem rendelkezünk. Meg kell-e osztani a "gépkölcsönzés gépkezelővel" címen realizált bevételt az önkormányzatok között a helyi iparűzési adó megállapításához?
Kapcsolódó címke:
2013. kérdés  
A Tao-tv. szerint az adózás előtti eredményt csökkenti az alapkutatás, az alkalmazott kutatás vagy a kísérleti fejlesztés közvetlen költsége. Az Szt. értelmező rendelkezést ad a kutatásra, a kísérleti fejlesztésre. Milyen költségek tartoznak ezen tevékenységek közvetlen költségébe, amit adóalap-csökkentő tételként figyelembe lehet venni?
Kapcsolódó címke:
2014. kérdés  
Egy betéti társaság 2000-ben külföldről behozott személygépkocsit vásárolt. Időközben áfás lett. Ha eladja a gépkocsit, van-e áfakövetelménye?
Kapcsolódó címkék:  
2015. kérdés  
A tagok személyében változás történt. Akft. 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező tagja kilépett, üzletrészét 3 gyermekének ajándékozta, ők lettek az új tagok. A kft. alapításakor a szülő vitte be az apportot. A cégbejegyzés megtörtént. Mi a teendő a számvitelben?
Kapcsolódó címkék:  
2016. kérdés  
Kompenzációs felárral történő felvásárlás számláját ügyfelünk átutalással egyenlíti ki. A kompenzációs felár áfaösszegét mikor lehet levonásba helyezni?
Kapcsolódó címkék:  
2017. kérdés  
A kft. alkalomszerűen utánvéttel árut értékesít. A csomagba helyezi az áruértékesítés számláját, és a csomag utánvételi lapjára ráírja a feladási díjjal növelt számlázott értéket. A postai feladási díjat a saját nevére kiállított számla alapján elszámolja költségként, majd az utánvét összegének megérkezésekor csökkenti a költségként elszámolt összeget. Szabályos a kft. könyvelése?
Kapcsolódó címke:
2018. kérdés  
Vannak cégek, ahol a tagok, tulajdonosok hivatalosan külföldön dolgoznak. Előfordul, hogy a cég nevére vásárolnak a saját valutájuk felhasználásával, amit ezzel a cég rendelkezésére bocsátottak, majd azt a cégtől forintban megkapják. Ezt úgy kellene könyvelni, hogy a tag, a tulajdonos valutában tagi kölcsönt ad, amit a cég forintban fizet vissza. Lehetséges ez az eljárás? Vagy a cégnek a valutát előre meg kell vásárolnia, és csak abból lehet külföldön vásárolni?
Kapcsolódó címke:
2019. kérdés  
A devizabelföldi "A" cég szállítási szerződést köt a szintén magyar "B" céggel Oroszországból importálandó termék szállítására. Az "A" cég orosz-ukrán határparitáson adja el a terméket "B" cégnek. "B" cég vállalja az ukrán szakaszon történő fuvarozás költségeit, majd az árut a magyar határon belföldiesíti, megfizetve a vámkezeléssel kapcsolatos minden költséget, a termékre, illetve a fuvarra jutó áfát is. Ezt követően a terméket belföldön értékesíti. "A" cég ez esetben kiállíthat-e devizában meghatározott, áfamentes számlát "B" cég részére, ami alapján a vámkezelés és az importáfa megfizetése történik?
Kapcsolódó címkék:  
2020. kérdés  
Belföldi vállalkozás Szlovákiába bérbe ad szlovák ügyfélnek személygépkocsit. Ki fizeti az áfát?
Kapcsolódó címkék:  
2021. kérdés  
A 25/2004. (III. 3.) FVM rendelet 149. §-a, a 6/2004. (I. 22.) Korm. rendelet, valamint a 2003. évi LXXIII. törvény alapján kapott támogatás államháztartási támogatásnak minősül-e?
Kapcsolódó címke:
2022. kérdés  
Proforma-számlát állítottunk ki a teljesítést megelőzően a román fél részére 2004 szeptemberében. Ezen számla alapján az ellenérték még szeptemberben megérkezett, az áru azonban csak októberben hagyta el az országot. Az így kapott pénz előlegnek minősül? És ha igen, akkor az áfát is meg kellett volna fizetni utána, vagy adómentes?
Kapcsolódó címkék:  
2023. kérdés  
Magyar cég terméket vásárol magyar szállítótól. A fuvarköltséget a német fuvarozó számlázza. Minek minősül ez a szolgáltatás?
Kapcsolódó címkék:  
2024. kérdés  
Magyarországi vásárban a magyar társaság reklámozta pavilonjában a német cég áruit. A német cég hozzájárulást fizetett, amit a magyar társaság számlázott. Rá kell-e írni a számlára a közösségi adószámot? Az áfát kinek kell megfizetnie? Ráírhatjuk-e a számlára, hogy "adómentes szolgáltatás levonási joggal"? Mi van akkor, ha a magyar társaság járul hozzá a Romániában rendezett vásárhoz?
Kapcsolódó címke:
2025. kérdés  
Közösségi adószámmal rendelkező, más tagállamban nyilvántartásba vett adóalany Magyarországon mezőgazdasági szaktanácsadást folytat. Hol van adófizetési kötelezettsége? És mi a helyzet akkor, ha magyar vállalkozás ad mezőgazdasági szaktanácsot más tagállamban közösségi adószámmal rendelkező társaságoknak?
Kapcsolódó címkék:  
2026. kérdés  
A 2005. évben hogyan módosul a lakáscélú felhasználás szabályozása?
Kapcsolódó címke:
2027. kérdés  
Pénzintézet jegybanki alapkamattal egyező kamatra vagy az alatt ad hitelt (pl. deviza alapján refinanszírozott) saját dolgozóinak, akik egyben ügyfelei is. Van-e ennek adóvonzata és mennyi?
Kapcsolódó címke: