×

33. Számviteli Levelek / 2002. április 25.
TARTALOM

     
649. kérdés  
A munkavállalók részére havonta adott étkezési utalványokat mikor számoljuk el költségként? Arra a hónapra, amelyikre jár, vagy amelyikben a munkavállaló azt átvette? A decemberre járó, január hónapban (bérkifizetéssel egyidejűleg) átadott utalványok értékét el kell-e időbelileg határolni?
Kapcsolódó címke:
650. kérdés  
A kiküldetési rendelvényen elszámolt személygépkocsi-használat üzemanyagköltségét és a 3 forintos fenntartási költséggel számított összeget, valamint a 3 forintnál magasabb elszámolt összeget hol kell elszámolni, az igénybe vett szolgáltatások vagy a személyi jellegű egyéb kifizetések között?
Kapcsolódó címkék:  
651. kérdés  
Reklámcélból rendezett nyílt napokon a vevőknek szendvicset, édességet, üdítőt szolgálunk fel, tombolán tortát sorsolunk ki. Ezen étel-, italféleségeket reprezentációs költségként számoljuk el. Az ilyen jellegű reprezentációs költségeket hol számoljuk el?
Kapcsolódó címke:
652. kérdés  
Egyszemélyes kft. 50 százalékos üzletrészeladását a cégbíróság nem jegyezte be. Így utólag derült ki, hogy mégis könyvvizsgálatra kötelezett. Pótolható-e utólag a könyvvizsgálat? Milyen szankciói vannak a mulasztásnak?
Kapcsolódó címke:
653. kérdés  
A Díjbeszedő Rt. a bérlő kérésére a terhelési értesítőn használja a "bemutatási név" és a "bemutatási cím" fogalmat, de a számlán fogyasztóként a bérbeadó neve szerepel. Ezek alapján könyvelőirodánk nem akarja a bt. – mint bérlő – költségei között elszámolni a díjakat. Hogyan kell értelmezni a fenti fogalmakat?
Kapcsolódó címkék:    
654. kérdés  
Számítógépes programjaink készítőjével szerződésben megállapodtunk, hogy jogszabályváltozások, illetve egyéb felmerülő igények esetén programjainkat átdolgozzák, aktualizálják programkövetési díj ellenében. Kérdésünk, a programkövetési díjat költségként elszámolhatjuk-e, vagy aktiválni kell az érintett programra?
Kapcsolódó címke:
655. kérdés  
Megváltoztatható-e az értékcsökkenési leírása egy szoftvernek akkor, ha az új modullal bővül?
Kapcsolódó címkék:  
656. kérdés  
Az rt. vállalta franchise-szerződés keretében, hogy az egyéni vállalkozók, a más cégek által üzemeltetett kiskereskedelmi boltok számára lebonyolítja az árubeszerzést. A szállító cégeknek a megrendelést az rt. adja fel, de a szállítók az árut közvetlenül a boltoknak adják át. A szállítók a számlákon vevőként mind az rt.-t, mind a boltokat feltüntetik. Az áruk bevételezését a boltok végzik. Az áruk ellenértékét a boltok az rt.-nek fizetik ki, az rt. pedig – ettől függetlenül – utalja az esedékes összeget a szállítóknak (a különbözetet a boltokkal szembeni követelésként mutatják ki). Helyes-e ez a gyakorlat? Ha nem, mi lenne a helyes megoldás?
Kapcsolódó címke:
657. kérdés  
Külföldi tulajdonostól költségek fedezetére kapott (átutalt) pénzek könyvelése, bizonylatolása hogyan történjen?
Kapcsolódó címkék:  
658. kérdés  
A számítógépes szoftvereket elég egy példányban megvenni, de ahhoz, hogy azt valamennyi gépen legálisan használjuk, a többi gépre is meg kell venni a licencet. A számlában "XY program licenc" vagy "XY program regisztráció" szerepel. Helyesen járunk-e el, ha ezeket a tételeket – szoftverként – a szellemi termékek között tartjuk nyilván?
Kapcsolódó címkék:    
659. kérdés  
Társaságunk egyszeresen könyvel. Olyan telket vásároltunk, amelyen a tulajdoni lapon lakóház és udvar van. A lakóházat már használatba vettük. Ezt az épületet (40 m2) lebontanánk a nem megfelelő állaga és rossz elhelyezése miatt, és egy 60 m2 alapterületű telephelyet építenénk. Helyesen járunk-e el, ha az új épület 60 m2-éből 20 m2-t beruházásként, 40 m2-t pedig ráfordításként könyvelünk? Úgy gondoljuk, az új Szt. 105. §-ának (5) bekezdése lehetőséget biztosít erre.
Kapcsolódó címke:
660. kérdés  
Hogyan kell elszámolni a közhasznú társaságnál a kapott adományokat (pl. ruha, szekrény stb.), ha az adománytevő a kilétét nem kívánja feltárni?
Kapcsolódó címke:
661. kérdés  
Dolgozóink egy része külföldi ügyfelünk gyáregységében szervizmunkálatokat végez. A kinttartózkodásra napidíjat fizetünk, az útiköltségre havonta valutában előleget adunk. A valutaelőleggel milyen árfolyamon számoljunk el, ha a dolgozók a külföldi üzemanyagszámlákat havonta csak egyszer adják le?
662. kérdés  
Építőipari tevékenységet végző társaság befejezetlen termelési értékének megállapítása hogyan történjen a mérlegkészítéskor? Esetleg célszerű az építtetővel elfogadtatni a készültségi fokot vagy az értéket?
663. kérdés  
Beolvadásunkat megelőzően cégünk és a jogutód cég egymás között számlákat bocsátott ki, amelyek áfáját levonásba helyeztük, de pénzügyileg nem rendeztük. A beolvadást követően ezek a követelések-kötelezettségek összevezetésre kerültek, nincs pénzmozgás. Hogyan lehet ezeket az áfákat visszaigényelni?
Kapcsolódó címkék:    
664. kérdés  
Lehet-e maradványértéket megállapítani a 2001. január 1-je előtt tenyésztésbe állított tenyészállat (tehén) bekerülési értékéből, vagy a maradványérték megállapítása csak a 2001. január 1-je után tenyésztésbe állított állatokra vonatkozik?
Kapcsolódó címkék:  
665. kérdés  
Cégünk helyesen jár-e el, ha a vendéglátóegységeknek reklámeszközöket (hamutartó, tálca, napernyő) ad át reklámozás céljából, és ezeket reklámköltségként számolja el?
Kapcsolódó címke:
666. kérdés  
A gazdasági társaság végelszámolásának befejezésekor, ha van felosztható vagyona, mely vagyonelemek után kell adóznia, s miként (osztalékadó, jövedelemadó)?
Kapcsolódó címkék:  
667. kérdés  
Társaságunk 1999-ben szennyvízhálózat-használatbavételi hozzájárulást fizetett, amelyet az eredménytartalék terhére számolt el. 2001-ben a Csatornázási Műveknek a 2000. évi vízfogyasztás alapján további összeget kellett fizetnünk csatornamű-fejlesztési hozzájárulás címén. 2001-től az új Szt. szerint ezt az összeget ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jognak kell tekinteni. Ezzel társaságunk nem egy új jogot kapott, hanem a korábban megszerzett, elszámolt hozzájárulást módosították. Mi a helyes elszámolás?
Kapcsolódó címkék:  
668. kérdés  
Saját dolgozónak, illetve vendégnek, előadónak nevelési értekezleten felszolgált üdítő, kávé, pogácsa milyen kiadásnak (költségnek) minősül? Lehet-e egyéb kiadás (személyi jellegű egyéb kifizetés), vagy csak reprezentáció? Az említett termékek vételéről szóló számla dátuma csak az értekezlet napjára szólhat, vagy eltérhet attól (előtte-utána hány nappal)?
Kapcsolódó címke:
669. kérdés  
Testvérvárosi kapcsolat keretében külföldi vendégek érkeztek iskolánkba. Az igazgató úr 20 főt vendégül lát (meghív vacsorára vagy ebédre), amelyből 10 fő saját dolgozó, 10 fő külföldi. Az elfogyasztott étel-ital reprezentáció, vagy külföldi kiküldetés költsége? Ajándékot is adunk a külföldi vendégeknek (mi is kaptunk). Ez üzleti ajándék, vagy külföldi kiküldetés költsége?
Kapcsolódó címke:
670. kérdés  
Új típusú szövetkezet igénybe veheti-e a társasági adóban a mikro- és kisvállalkozások részére biztosított adóalap-kedvezményt? A szövetkezet tagjai magánszemélyek, éves árbevétele 40 millió forint. A szövetkezet 1999-ben alakult, 2001. szeptembertől 1 főt foglalkoztat.
Kapcsolódó címkék:  
671. kérdés  
Egy közhasznú társaság új termék bevezetése érdekében üzleti partnerei részére termékbemutató tréningeket szervez, bérelt helyiségekben. A bemutatókon használt technikai eszközöket is bérbe veszi, a résztvevőket pedig vendégül látja. Mi számít a felmerült költségekből reprezentációnak?
Kapcsolódó címke:
672. kérdés  
Egy társaság (bt.) évek óta tyúktojás előállításával és értékesítésével foglalkozik. Az Szt. 26. §-a alapján a vásárolt jércéket (ha az állomány termelési kapacitása megfelelő), amelyeket tojó tyúkká nevelnek, néhány hónappal tovább tartanak, mint egy év. A jércék bekerülési értéke 820 Ft/db. A tyúkokat 10-18 hónapos tartás után értékesítik. A 10 hónapos tojatás alatt az elhullás 8-10 százalék, 18 hónapos tartás esetén újabb 10-15 százalék. Kérdés, az értékcsökkenést darabonként egy összegben azonnal el lehet-e számolni, vagy csoportos beszerzésként 10-18 hónapra kell elosztani azt úgy, hogy megfeleljen az Szt. és a Tao-tv. előírásainak is?
Kapcsolódó címkék: