1. kérdés Piaci értékek meghatározása
Az új számviteli törvény szerint az eszközök mérlegfordulónapi értékelésekor a könyv szerinti értéket össze kell vetni a piaci értékkel. Honnan tud a gazdálkodó szervezet a piaci értékre vonatkozóan információt szerezni? Hogyan lehet a gépek, berendezések, technológiák piaci értékét meghatározni, különösen akkor, ha azok egyedi eszközök?
2. kérdés Nem forgalomképes eszközök piaci értéke
Az immateriális javak és a tárgyi eszközök között is találhatók olyan eszközök, amelyek nem forgalomképesek, a társaságnak nincs joga értékesíteni azokat (pl. szoftverek, jogok, zálogjoggal terhelt eszközök stb.). Kérdés, ezen eszközök mérlegfordulónapi értékelésekor a piaci értéket milyen módon kell megállapítani, illetve a piaci érték tekinthető-e nullának?
3. kérdés Változás az áfabevallás rendjében
Milyen teendői vannak az éves általános forgalmi adót bevallónak az év fordulónapjához kapcsolódóan a jogszabályok változása miatt?
4. kérdés Társasági adóelőleg a bevallottnál kisebb összegben
Mely vállalkozás tehet a 2001. február 15-ei adóbevallásban nyilatkozatot az adóelőleg-fizetési kötelezettsége csökkentése végett?
5. kérdés Reprezentáció elszámolása 2001-ben
A vállalkozáson belüli továbbképzésen felszolgált süteményt, italt hogyan kell elszámolni, mikor vonható le annak általános forgalmi adója?
6. kérdés Adományok elszámolása, áfája
Hogyan történik az alapítványok részére térítés nélkül végzett munkák, térítés nélkül átadott termékek értékének elszámolása? Milyen általános forgalmiadó-fizetési kötelezettség terheli ezeket?
7. kérdés Adományok társasági adója
Milyen társasági adóalap-módosítás kapcsolódik az alapítványnak ingyen nyújtott szolgáltatáshoz?
8. kérdés Forgalommal arányosan utólag adott engedmény
A forgalommal arányosan adott engedményt nem lehet időbelileg elhatárolni, annak ellenére sem, hogy a szállítási szerződések negyedéves, éves utólagos elszámolásról rendelkeznek, amelyek pénzügyi rendezése a negyedévet, az évet követő 30 napon belül történik meg. Nem sérti-e ez az összemérés elvét?
9. kérdés Utólagos árengedmény áfája
Kell-e a forgalommal arányosan utólag adott engedménynél általános forgalmi adót elszámolni?
10. kérdés Határidőn belüli fizetés árengedménye (skontó)
Hogyan kell elszámolni azt az árengedményt, amit a vevő a fizetési határidőn belüli fizetéskor kap?
11. kérdés Betanítás költségeinek elszámolása
Cégünk új számítástechnikai rendszert vezet be, ami jelentős költséggel jár. Elszámolható-e beruházásként az oktatás költsége?
12. kérdés Járulékos költségek áfája
Milyen mértékű általános forgalmi adó terheli az új számítástechnikai rendszer bevezetéséhez kapcsolódó, a szállító által biztosított oktatás ellenértékét?
13. kérdés Értékcsökkenés módosítása felújításnál, maradványérték
A 2001. január 1-je előtt aktivált tárgyi eszköz felújításánál az érték változik. A felújítást követően az évenként elszámolandó értékcsökkenést kell-e módosítani, és kell-e maradványértékkel számolni?
14. kérdés Értékcsökkenés megállapítása bővítő beruházással
A 2001. január 1-je előtt üzembe helyezett és aktivált épület bővítését végzi el a társaság. A bővítéssel nem keletkezik új leltárfelvételi egység, a bővítés bekerülési értékével a társaság növeli a meglévő ingatlan értékét. Ebben az esetben az értékcsökkenési leírás mértékét meg kell-e változtatni, maradványértékkel kell-e számolni?
15. kérdés Értékcsökkenés módosítása
A futásteljesítmény (km-teljesítmény) alapján tervezett értékcsökkenés módosítására van-e lehetőség az eszköz rendeltetésszerű használatbavételét követően akkor, ha a tényleges használat során kiderül, hogy a gépjármű ténylegesen több km-t tud teljesíteni?
16. kérdés Tenyészállatok értékcsökkenése
Helyes-e a tenyészállatok értékcsökkenésének megállapítása és elszámolása az alábbi példa szerint: A saját előállítású tenyészállatot – például 200 kg-os kocát 250 Ft/kg közvetlen önköltségen, összesen 50 000 Ft értékben – az 1. számlaosztályban a saját előállítású eszközök aktivált értékével szemben (T 151 – K 582) állományba (nyilvántartásba) veszi a társaság. A társaság a nyilvántartásba vett tenyészállatot várhatóan 3 évig fogja tenyésztésben tartani, és az állományba vételkor rendelkezésére álló információk alapján, a tenyészállatok közül a hízósertések közé történő átvezetéskor a 300 kg-os koca 180 Ft/kg áron 54 000 Ft értékű lesz. Ilyen feltételek mellett terv szerinti értékcsökkenés nem számolható el.
17. kérdés Költségek, ráfordítások elszámolása
Miért kellett változtatni a költségelszámolás rendjén? Miért kell a költségeket az 5. számlaosztályból a 8. számlaosztályba átvezetni? Hogyan és mikor kell az átvezetést könyvelni? Kötelező-e az 5. számlaosztály használata?
18. kérdés Kapcsolt vállalkozás
Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e két gazdasági társaság, ha a cégek vezetője ugyanaz a személy?
19. kérdés Áttérés a naptári évtől eltérő üzleti évre
Az üzleti év 2000. január 1-jétől eltérhet a naptári évtől. Be kell-e jelenteni valahová a megváltozott üzleti évet, vagy csak elkészíti a vállalkozó éves beszámolóját például 2001. november 30-i fordulónappal, és azt követően benyújtja azt a számviteli törvényben előírt helyekre? Az áttéréskor milyen hosszú lesz és meddig tart az üzleti év? 2001. január 1-jétől 2001. november 30-ig, vagy 2001. január 1-jétől 2002. november 30-ig?
20. kérdés Az üzleti évre áttérés bejelentésének elmulasztása
Mit tehet az a vállalkozás, amelyik 2001-től a naptári évtől eltérő üzleti évre kíván áttérni, de elmulasztotta ennek bejelentését?
22. kérdés Devizában teljesített pótbefizetés értékelése
A gazdasági társaságokról szóló törvény előírásai alapján a veszteség fedezetére a tulajdonosok pótbefizetést írhatnak elő, amit a lekötött tartalékba kell helyezni. A külföldi tulajdonos által devizában befizetett pótbefizetés értékelését is el kell-e végezni a mérleg fordulónapján, s az árfolyam-különbözetet el kell-e számolni, ha a törvényben meghatározott feltételek fennállnak? A pótbefizetés visszafizetésekor keletkezett árfolyam-különbözetet a pénzügyi műveletek eredményében kell-e kimutatni?