×

7. Számviteli Levelek / 2001. április 5.
TARTALOM

     
104. kérdés  
A szeszfőzdék a VPOP által előírt nyomtatványt állítanak ki a pálinkafőzésről. Kérdés: megfelel-e ez számviteli bizonylatként? Ha igen, az áfatörvény szerint elfogadható-e, vagy szükséges emellett még egyszerűsített számlát is kiállítani?
Kapcsolódó címkék:    
105. kérdés  
Munkanélküli-járadék folyósítása idején elszámolható-e oktatási költség? (A társaság a dolgozóval tanulmányi szerződést kötött.)
Kapcsolódó címkék:    
106. kérdés  
Ha egy tárgyi eszköz kalkulált használatbavételkori maradványértéke magasabb, mint a bekerülési értéke (pl. anyakoca), akkor nem lesz terv szerinti értékcsökkenése? Ha később tartósan lecsökken a maradványértéket befolyásoló hízósertés-felvásárlási ár, akkor módosítható-e a maradványérték?
Kapcsolódó címkék:    
107. kérdés  
A cég nevére kiállított Volán Rt. számlája után – ami a dolgozók buszbérletvásárlásáról szól – le lehet-e vonni a 12 százalékos áfát?
Kapcsolódó címkék:    
108. kérdés  
Hogyan kell az értékcsökkenést elszámolni a bérbe adott tenyészállatok után?
109. kérdés  
Egy kft. lízingel egy tehergépkocsit, az áfa nélküli számla értéke: 3 950 000 Ft. A számla így készült el. Részszámlákban van kamatrész, tőkerész és áfarész. Részszámlák alapján vissza lehet-e igényelni az áfát, vagy csak a maradványérték után? Értékcsökkenést lehet-e elszámolni?
Kapcsolódó címkék:      
110. kérdés  
Személygépkocsi-bérlet vagy -lízing? Mi a kritériuma a minősítésnek?
Kapcsolódó címkék:      
111. kérdés  
Egy gépkocsit lízingelünk: 36 hónapra havi 70 ezer forintot kell fizetni, amely tartalmazza a törlesztő- és a tárgyhavi kamatot, csökkenő összegben. A kamatot időbelileg el kell-e határolni, ha az a fennálló tőketartozással arányos?
Kapcsolódó címkék:    
112. kérdés  
Mi a teendő, ha a 2000-ben selejtezett tárgyi eszköz elbontása és hasznosítása áthúzódik 2001-re?
113. kérdés  
Mit kell érteni az új számviteli törvényben foglalt "kereskedelmi áruk nyereségjellegű/veszteségjellegű leltárértékelési különbözetén"?
Kapcsolódó címkék:    
114. kérdés  
Kérem, ismertessék a gazdasági társaság átalakulásához kapcsolódó társasági adózási feladatokat!
115. kérdés  
Apportálás esetén az apportáló társaság az apport általános forgalmi adóját befizeti, az apportot fogadó visszaigényli. Az apportot fogadó az áfát átutalhatja az apportáló társaságnak. Hogyan könyveli az apportot nyújtó szervezet az apportot fogadó szervezet által részére visszafizetett általános forgalmi adót?
Kapcsolódó címkék:  
116. kérdés  
Kft. alakul át rt.-vé. Melyik társaság számolhatja-e el költségként az átalakulással járó kiadásokat?
Kapcsolódó címkék:  
117. kérdés  
Tárgyi eszközöket lehet-e az adótörvény szerint értékelni, ha a számviteli politika értékelési elveiben ezt rögzítem?
Kapcsolódó címkék:    
118. kérdés  
Az Szt. 81. §-ának (3) bekezdése szerint egyéb ráfordításként kell-e elszámolni a saját termelésű készletként nyilvántartott növendék és hízóállatok elhullását, kényszervágási veszteségét?
Kapcsolódó címkék:    
119. kérdés  
Miként kell könyvelni a kommunális adót, a rehabilitációs hozzájárulást, a turisztikai hozzájárulást, a kulturális járulékot és a játékadót?
120. kérdés  
Az iparűzési adó alapjának megosztása során a tárgyévet – 2001. évet – megelőző 5 évben nullára leírt tárgyi eszközök esetén csak a leírás évében, mint utolsó évben elszámolt "törtévi" értékcsökkenési leírásának összegét kell figyelembe venni, vagy a számítás során egy teljes évi értékcsökkenést kell elszámolni?
Kapcsolódó címkék:    
121. kérdés  
A 2002. évi helyi iparűzésiadó-alap meghatározásakor az 1997-től 2001-ig – mint a tárgyévet megelőző 5 évben – nullára leírt tárgyi eszközök értékcsökkenésénél ismételten figyelembe kell-e venni az 1997-2000. években leírt tárgyi eszközök értékcsökkenését, vagy akkor már csak a 2001. évben kell vizsgálni a nullára leírt eszközök értékcsökkenését?
Kapcsolódó címkék:    
122. kérdés  
A vállalkozás tulajdonában és használatában lévő, nullára leírt tárgyévi eszközök vizsgálatakor a tárgyév elején még meglévő, vagy csak a tárgyév végén is a vállalkozás tulajdonában maradó eszközre vetítetten kell-e az utolsó évi értékcsökkenést figyelembe venni?
123. kérdés  
Mekkora összegű értékcsökkenési leírást kell az eszközértékbe számítani, ha a számviteli politika keretében meghatározott értékcsökkenés összege kisebb, mint ami a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény alapján elszámolható lenne?
Kapcsolódó címkék:  
124. kérdés  
Külföldi vevőkövetelés esetén értékvesztést kell elszámolni év végén, amelyet a követelés könyv szerinti árfolyamán kell értékelni. Az elszámolt értékvesztést a későbbiek során vissza kell írni. A visszaírást milyen árfolyammal kell értékelni? A válasz azért is érdekel, mert a törvény szerint a visszaírás nem lehet több az értékvesztés összegénél. Ez a szabály a visszaírt devizaösszegre vonatkozik, vagy az értékvesztés forintösszegére is?
125. kérdés  
Térítés nélkül átvett részvények után értékvesztést kell elszámolni. Ilyen értékben meg kell szüntetni a passzív időbeli elhatárolást. A későbbiek során ezt az értékvesztést részben vagy egészen visszaírjuk. A visszaírt összeget el kell-e határolni?
Kapcsolódó címkék: